دعای فرج برترین110 - نقش تکنولوژی در تغییر سبک زندگی ایرانی –اسلامی

نقش تکنولوژی در تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی

امروزه پیشرفت تکنولوژی  وتاثیر آن بر زندگی بشری  نقش تعیین کننده ای بر زندگی افراد در جوامع مختلف گذاشته است . با مقایسه زندگی جوامع مختلف  در قرن های اخیر هر جامعه ای به نوعی تحت تاثیرتکنولوژی  های موجود قرا رگرفته است . پیشرفت تکنولوژی به نوعی زندگی جدیدی را برای نوع بشر خلق کرده است . پذیرفته شدن الگو های جدید  تحت عوامل مختلف چه به شکل اختیاری واجباری  نوع تفکر افراد جامعه را با خود هضم کرده است . وارد شدن زندگی ماشینی علاوه براینکه دارای تاثیرات مثبتی برای خانواده ایرانی بوده است .اما از سوی دیگر باعث بی تحرکی وراحت طلبی  بسیاری از خانواده ها شده است .امروزه علت بسیاری از بیماریها (دیابت-چربی خون و...)در جامعه ناشی از زندگی ماشینی وبی تحرکی افراد است . انسان غربی در پی آسایش است.در پی  کمال الهی نیست .

 .اما چنان در دنیاگرایی گرفتار شده است که هم آسایش  وهم آرامش خود را به خطر انداخته است  . مشکل این است که عقل و علم در راستای جهان بینی منطبق با هدف هوشمندانه جهان پیش روی ما ، به کار گرفته نمی شوند و ما در مسیری افتاده ایم که برای خرید آسایش بیشتر، آرامش را می فروشیم و به جای پاسخ دادن به نیازهای طبیعی و واقعی، نیازهای کاذب و سراب تولید می کنیم. سبک زندگی  امروز جامعه ایرانی هم  در بسیاری از بعدهای بخصوص بعد فرهنگی و اجتماعی از ریل خارج شده است .این پیامد زندگی کردن به مانند زندگی غربی است که در منجلاب دنیا گرایی گرفتار شده است .عطش دنیا گرایی پاشنه آشیل زندگی ایرانی شده است .ارزشی شدن پول وپول پرستی برای بسیاری از ایرانیان جهت پرستیژ واعتبار استفاده می شود .این معضل چنان در جامعه ایران ریشه دوانیده که اکثرا خواهان بازگشت به با زندگی ساده و پوشاک ساده نیست .چشم وهمچشی در زندگی ما بد جوی ریشه دوانیده است . نیازهای فرعی جای نیازهای اصلی را گرفتند .عطش نیازهای فرعی بیشتر از نیازهای اصلی است .مدگرایی در جامعه ابرانی اسلامی ریشه دوانیده است .

ماهواره وتاثیر آن بر سبک زندگی  ایرانی

  فضای مجازی یکی از مهمترین تاثیرات را بر سبک زندگی ایرانیان طی سه دهه اخیر داشته است براساس پژوهشی که در 7کلانشهر کشور انجام شده است ، تبلیغات رسانه ای،شبکه های ماهواره ای و اینترنت، عامل 80درصد تغییر در سبک زندگی و غربی شدن سبک زندگی خانواده های ایرانی بوده است.1

دکتر مجید ابهری رفتار شناس و رئیس هیئت مدیره بنیاد صیانت از نهاد خانواده قوه قضاییه با اشاره به نتایج پژوهش های انجام شده توسط بنیاد علوم رفتاری بر روی هزار و 600زوج و ۱۰ هزار جوان مجرد در 7شهر کشور می گوید:<< نتایج پژوهش های انجام شده حاکی از تاثیر 80درصدی شبکه‌های ماهواره ای و اینترنت در تغییر سبک زندگی ایرانیان است. این پژوهش در بازده زمانی ۲ ساله و از اردیبهشت سال 90تا پایان اردیبهشت سال جاری بر هزار و 600خانواده در شهرهای تهران، اصفهان، رشت، زنجان، مشهد، شیراز و رودبار انجام شده است و نتایج حاصل از این پژوهش، از تاثیر 80درصدی فیلم ها و سریال های ماهواره ای و دیگر برنامه‌های این شبکه ها بر سبک زندگی ایرانیان حکایت دارد. 

 1- دکتر مجید ابهری رفتار شناس و رئیس هیئت مدیره بنیاد صیانت از نهاد خانواده قوه قضاییه در گفتگو با خراسان

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic