دعای فرج برترین110 - اندک اندک جمع گردد ...
اگر مصرفتان بالاتر از حد متعارف بود علت‌یابی کنید و با حل ریشه مخارج خود را کم کنید.

پس‌انداز کردن عادت خوب و یا بهتر بگوییم هنری است که بزرگ‌ترهایمان از بچگی یادمان دادند؛ با ریختن پول خرد و عیدی و هدیه نقدی تولد داخل قلک‌های پلاستیکی و یا سفالی.
اما اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که تا به حال عادت به پس‌انداز نداشته‌اید می‌توانید به روش زیر عمل کنید. چطوزی؟ خیلی راحت شما با دریافت حقوق خود اول تنها یک درصد از آن را برای خودتان کنار بگذارید مثلاً اگر ماهی ۵۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرید ۳ هزار تومان آن را کنار بگذارید و فرض کنید ۴۹۷ هزار تومان حقوق داشته‌اید. با این مقدار زندگی خود را سامان دهید زمانی که به این روند عادت کردید ۲ درصد را کنار بگذارید. می‌بینید که زندگی با درصدهای اندک کاهش در درآمد تغییر چندانی نخواهد کرد. به‌مرور می‌توانید درصد قابل‌توجهی از درآمدتان را پس‌انداز کنید بدون این‌که فشاری را تحمل کرده باشید.

3041_daily.jpgعلاوه بر پس‌انداز کردن، راه دیگری وجود دارد برای اینکه مخارج سرسام‌آور زندگی زیاد ما را له نکند؛ باید با یک برنامه‌ریزی دقیق و با رصد میزان مخارج صورت گرفته برای برق و گاز و آب و سایر کالاها به‌مرور مصرف خود را کاهش دهید.
خوشبختانه تمام قبوض جدید جدول مصرف متعارف و زائد را دارند و هم‌چنین در قبوضی مانند برق و تلفن (که البته هدفمند نشده است) با توجه به ساعت مصرف تعرفه‌های متفاوتی را دارند که می‌توانید مصرف خود را با آن‌ها مقایسه کنید. اگر مصرفتان بالاتر از حد متعارف بود علت‌یابی کنید و با حل ریشه مخارج خود را کم کنید. مثلاً اگر قبض برق شما رقمی بالاتر از توان شماست به جای این‌که خاموشی عمومی اعلام کنید می‌توانید مصرف برق در ساعات اوج را کم کرده و به جای اتو زدن در غروب، اول صبح به این کار بپردازید. این‌گونه نه از مصرف خود زده‌اید و نه هزینه‌ی بالایی را پرداخته‌اید.

انجام این کارها زیاد سخت نیست و با کمی تمرین می‌توان به خوبی از عهده آن برآمد. احسنی که این عادت‌های خوب در زندگی ما دارد دوری از استرس کرایه خانه و ... و رهایی از روبرو شدن با جیب خالی آخر ماه.

 

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات