دعای فرج برترین110 - انقلاب های عربی وچالشهای موجود ؟!

 با بررسی  چگونگی وقوع انقلابها در دنیا همه اندیشمندان وقوع انقلابها را مبتنی بر پشتیبانی توده ها ی مردمی دانستند که از وضعیت موجود بسیار  ناراضی هستند ؛در صدد احیاء وضعیت جدید می باشند  .بنابراین عنصر نارضایتی یکی از عوامل بوجود آورنده انقلاب است .درعین حال که هر نارضایتی به انقلاب منجر نمی شود . معمولا وقوع انقلابها با یک نوع ایدئولوژی همراه است . برینتون مور در بررسی انقلابها به این مفهوم اشاره می کند : که هیچ انقلابی بدون ظهور ایدئولوژی جدید شکل نمی‌گیرد. بنابراین ایدئولوژی در وقوع انقلابها یک عنصر حیاتی است .. هر چه ایدئولوژی به آرمانهای جامعه نزدیکتر باشد در  تسریع وقوع انقلابها تاثیر گذارتر است . با بررسی  وضعیت قبل و بعد از وقوع انقلابها دربرخی  کشورهای عربی می توان به نتایجی رسید . البته دلایل زیادی است که  می توان  دلایل  اصلی که در برخی از کشورهای عربی انقلاب به وقوع نپیوسته واگرهم  به وقوع پیوسته   به اهداف خود نرسیده را باید  به عوامل ذیل پرداخت

چرا  در این کشورها انقلاب  واقع نمی شود. واگر به وقوع می پیوندد دوام ندارد  ؟!

الف-حاکم بودن  مناسبات و روحیه قومی وقبیله ای در اینگونه کشورها :

در جامعه ای که مناسبات قومی وقبیله ای حاکم است و حاکم به شکل ارثی از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا کند. نمی توان انقلاب پیش بینی نمود زیرا مردم هنوز براین باورند که پادشاه سایه خدا روی زمین است .نمونه بارز آن درکشور ایران قبل از انقلاب که شعار خدا-شاه ومیهن بر مناسبات جامعه حاکم بود

ب-سطح آگاهی وسواد توده مردم  ونخبگان در هر کشوری مهم است :هر چه سطح آگاهی وسواد توده ها بیشتر باشد میل به  توسعه وپیشزفت در هر جامعه در مناسبات مختلف بیشتر است.

ج: حاکم شدن روحیه وفرهنگ  استبدادی وهمچنین فرهنگ  ارباب رعیتی  بر مناسبات مختلف جامعه  : این فرهنگ میراث استعمارگران بوده که قبلا بر مناسبات جامعه  حاکم نمودند .در عربستان آل سعود در بحرین آل نهیان در اردن خانواده هاشمی در کویت خانواده آل صباح در یمن خانواده  صالح-در لیبی قبیله قذافی و....

چرا انقلاب های عربی  به وقوع پیوسته اما تاکنون به ثمر ننشسته است ؟!

1-نبود رهبری و ایدئولوژی لازم و واحد :

 متاسفانه حلقه گم شده انقلابهای عربی را باید در همین نبود رهبری کاریزما و ایدئولوژی باید جستجو کرد .وقتی رهبران انقلاب به یک ید واحد اعتقاد نداشته باشند نمی توان انقلاب آنها را موفق دانست .با نگاهی به انقلاب مصر با اینکه  در این انقلاب چندین حزب وگروه در انقلاب سهیم بودند .هرچند هدف همه آنها نارضایتی از وضع موجود بوده اما متاسفانه نبود رهبری واحد وهدایت کننده وایدئولوژی لازم باعث اختلاف وتشتت میان انقلابیون شد .از همان روز اول میان انقلابیون در تدوین قانون اساسی مشکل حاد وجود داشت .برخلاف انقلاب اسلامی که از یک ید واحد ورهبری کاریزما وایدئولوژی لازم برخوردار بود. اما حلقه مفقوده انقلابهای عربی همین مفاهیم ذکر شده است .در تدوین قانون اساسی انقلاب اسلامی  امام خمینی (ره) فرمود : « جمهوری اسلامی نه کلام زیاد ونه یک کلام کم»اکثریت مردم و بیش از 98% به این رفراندوم قانون اساسی رای مثبت دادند  در عین حال که قانون اساسی مصر از اکثریت نسبی ضعیف برخوردار بود. بسیاری از مردم در این رفراندم وهمه پرسی شرکت نکردند .بنابراین در جامعه 80میلیونی مصر عدم شرکت بسیاری از مردم  آتش زیر خاکستر بود؟!

2-وابستگی انقلاب های عربی به عناصر خارجی :

 با نگاهی به انقلابهای تونس ولیبی یمن-مصر به نوعی دست عناصر خارجی را مشاهده می کنیم .هر چند عناصر خارجی برایشان  وضع موجود( قبل انقلاب ) مطلوبتر بود .وتا آخرین لحظه از نوچه ها ودست نشاند ه ای خود حمایت می کردند .امابا شعله شدن انقلاب مجبور به عقب نشینی تاکتیکی شدند و به شکل دو پهلو موضع می گرفتند .قذافی در لیبی بن علی در تونس علی عبد الله صالح در یمن  -حسنی مبارک در مصر  و..همه  مهره های مطمئنی برای آنها بودند .و این کشورهای برای غرب ورژیم صهیونیستی جزایر ثبات بودند. اما با شعله شدن انقلابها به شکل تاکتیکی از موضع حمایت از آنها فاصله گرفتند .بعد از وقوع انقلابها همه از تاکتیک ریختن  اشک تمساح برای  مردم استفاده کردند. متاسفانه اکثر رهبران انقلاب های عربی هنوز در دامن تکتیک های غرب گرفتار شدند وهمین عامل باعث نرسیدن کامل آنها به اهداف انقلاب های عربی شده است .

3-اختلاف میان انقلابیون  دربرخورد با عوامل حاکم در قبل انقلاب

-مشکل عمده انقلابهای عربی مرحله دوم انقلاب است  در مرحلهٔ دوم، یعنی بروز ایدئولوژی، هنوز بسیاری  مردم عامی نوعی پشیمانی، برای مقابله با تغییرات در آینده و حفظ وضع موجود را با خود همراه دارند.  هنوز در میان برخی از رهبران مصر ، نابودی نهادهای پیشین که یکی از عناصر توسعه وپیشرفت انقلاب است به وقوع نپیوسته است  در کشور مصر با اینکه فرماندهان پیشین ارتش برخی قضات در سرکوب مردم دخالت مستقیم داشتند بر اریکه قدرت هستند . نابود شدن نهادهای حکومت پیشین، کارکنان و عوامل حکومت پیشین یک عنصر بسیار مهم است .

در هر حال تا زمانی که انقلابهای عربی  با تکیه بر عنصر خارجی  بخواهند به اهداف خود برسند  نمی توان آینده درخشانی را برای آنها پیس بینی کرد . همچنین تازمانی که انقلابیون نتوانند تضادهای دورنی خود را به شکل مسالمت آمیز حل نمایند و بر رای اکثریت گردن ننهند باید شاهد کشمکش  و در گیری در میان انقلابیون بود .این عامل باعث می شود درگیری برای حذف یکدیگر ادامه پیدا کند و نوعی مطلق گرایی در جامعه حاکم  می شود و این مطلق گرایی به جز برای حکومت نظامیان برا ی هیچ فرد انقلابی خوشایند نیست ؟!  

eftekhari_50@yahoo.com

 

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic