دعای فرج برترین110 - چرا سبک زندگی ما اسلامی –ایرانی نیست ؟!

چرا سبک زندگی ما اسلامی ایرانی نیست ؟!

سبک زندگی وروش وشیوه  زندگی  به مجموعه الگوها و رفتارها و کنش‌ انسانی و اجتماعی افراد هر جمع وجامعه گفته می شود ، که این الگوها ورفتار تحت تاثیر عوامل مختلف اجتماعی-اقتصادی فرهنگی سیاسی و.. شکل گرفته اند. در سبک زندگی اسلامی  مفاهیم برپایه دین اسلام و قرآن  ونهج البلاغه و روایات واحادیث وعقل  بنیان نهاده  شده است. در سبک زندگی  غیردینی وغربی اصالت فرد  بستگی به نوع علاقه خود فرد دارد  و زیربنای سبک زندگی بر مبنای سرمایه داری-  دنیا گرایی-تجمل پرستی وپول پرستی  و به نوعی سکولاریسم  و فرد گرایی استوار است .در جامعه غربی حس تجمل گرایی اسراف وتبذیر اشرافیت - لذت  جویی و دل بستن بیش از حد به دنیا  و سود  ومنفعت  ومالکیت فرد فرهنگ  غنی ایرانی دارای قدمت هفت هزار ساله  می باشد .  وجه بارز  تمایز تمدن ایرانی با دیگر تمد نهای  بشری در همین قدمت تمدنی می باشد .علاوه براین با ورود دین مبین اسلام به سرزمین کهن ایران نقش شگرفی در مناسبتهای فرهنگی اجتماعی اقتصادی و سیاسی جامعه ایران بوجد آمد  .این تاثیر شگرف طی  1400 سال اخیر چنان پیوندی میان فرهنگ و تمدن ایران با آموزه‌های اسلامی شکل داده است .که عنصر اسلامی به جز لاینفک فرهنگ و تمدن ایرانی تدیل شده است ی  استوار است. ومبتنی بر دین و دینداری نیست.

 

پاشنه آشیل سبک زندگی اسلامی ایرانی

مصرفگرایی و غرب زدگی و غرب باروی

امروزه متاسفانه مصرف گرایی و غرب زدگی در زندگی خانواده های ما ایرانی ها به شکل گسترده ای جا باز نمود .از سریالهای تلویزیونی  تا کانالهای ماهواره ای .وقتی سریالهای تلویزیونی به کمک شبکه های ماهواره ای با تبلیغات فریبنده و کاذب کالاهای لوکس و غیر لازم و غیر ضرور توجه بینندگان بخصوص قشر خانم را به خود جلب می نماید دیگر سخن گفتن از سبک زندگی اسلامی ایرانی سخت است .اینجاست که زندگی اشرافیگری و تجمل پرستی در بسیاری از خانواده هابخصوص خانواده های خودباخته  ارزش پیدا می نماید .عامل اساسی زندگی تجملاتی و اشرافیگری تبلیغات  رسانه ها می باشد .

اسلام کاملترین دین و کتاب قرآن کاملترین کتاب اسمانی است که سبک زندگی ما مسلمانان در ابعاد مختلف در آن آمده است .سوال اینجاست : چه عوامل باعث شده است از سبک زندگی دینی فاصله بگیریم و به جای توجه به مظاهر دینی ؛ ارزشهای غری راسرلوحه زندگی خود قرار دهیم . چرا ما  نمی توانیم  از الگوی پیامبر اسلام و حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه و دیگر ائمه معصومین علیه السلام  در زندگی خود الگو بگیریم . فقط و فقط به زندگی تجملاتی چشم دوختیم ؟!

 

مشکلات مالی مردم و سبک زندگی

یکی از پیامدهای سبک زندگی غربی  فرهنگ تک فرزندی می باشد .امروزه متاسفانه رسم شده است در برخی خانواده ها برای تنها بچه خود اتاق خواب جداگانهبا وسایل خصوصی فراهم کند .او را به انواع و اقسام کلاسها ی اضافه بفرستد لباسهای مارکدار به او بپوشاند طبیعی است که ایشان به فکر بچه دوم وسوم نمی افتد.چنان فرزند را متکی به خودبار می اورد و رفاه کاذب د روی ایجاد می نماید . که فرزند در مقابل کوچکترین مشکل توان مقاومت ندارد .حتی در برخی خانواده ها رسم است که پدر و مادر شبانه روز غذای خود را از رستوران تهیه می کنند ؟!در این شرایط است که خانواده ها همیشه ارزوی هزینه های اضافی را مدارند و شب و روز غصه می خوزند و ای کاشها به وجود می آید . . اوقات فراغت بچه‌ها در سبک زندگی امروزی با پدر و مادر تعریف نمی‌شود ما اوقات فراغت پر خرج را تعریف می‌کنیم، یعنی والدین کار می‌کنند تا بچه‌ها در آرامش باشند. این کار نشان می‌دهد فرهنگ غربی مدل زندگی مردم را تغییر داده است.

 


فراموش شدن هویت

متاسفانه در سبک زندگی و الگوی سبک زندگی اسلامی ایرانی در بسیاری از مواقع هویت خود را باختیم . در سبک زندگی اسلامی حلال و حرام جایگاه خود را دارد .هویت ما با تجملات تعریف می شود .احترام به همدیگر از بسیاری از خانواده ها  با تجملات شروع می شود . نوع مبلمان نوع دکوراسیون خانه مراسم عروسی مراسم فاتحه خوانی نوع خودرو و....

در یک خانه 40متری تلویزیوم 42انچی و با محصولات مارک دار خارجی ادعای می کنیم پرستیز داریم  .متاسفانه هویت را در نوع سبک زندگی غربی می دانیم .در این سبک است که احترام رنگ می بازد و صله رحم رنگ می بازد و زندگی به فرد گرایی و گوشه گیری و انزوا از جمع وجامعه می انجامد و هر کس فقط و فقط در فکر خویش است . برادر در تنگ است و برادر دیگر ش غرب در تجملات و اشرافیگری و هیج وقت در فکر کمک به همنوع و برادر خویش نیست .بنابراین رهاورد سبک زندگی غربی این است که پدر و مادرو برادر و خواهر و ....فراموش می شوند و هویت اسلامی رنگ می بازد و انسان فلسفه وجودی خویش را فراموش می نماید .

استعمار نو و تغییر سبک زندگی

امروزه سلطه فرهنگی بدترین سلطه است زیرا هویت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد . دنیای غرب جهت نفوذ خود و سلطه طولانی مدت بر جوامع اسلامی در صدد تغییرات در سبک زندگی است . تغییر ذائقه ها  و شبیه سازی و مقایسه خود با زندگی غربیها نمونه بارز در این خصوص است .که ابتدا از سوی برخی از نخبگان در جامعه تبلیغ می شود .معمولا غرب زدگان با تحقیر فرهنگی خودی ابتدا هویت یک ملت را نشانه می روند و سپس تلاش براین است که زندگی خویش را همانند انها سازند که از آن به عنوان به «شبیه سازی »یاد می شود .پیامبر اسلام در حدیثی می فرماید  :« اگر قومی خودش را شبیه قومی دیگر کند، از آن‌ها محسوب می‌گردد». این یعنی دور شدن از هویت خودش.

البته اقتباس از دیگر جوامع وتعامل با آنها  با حفظ آداب و سنتهای اسلامی   منافاتی با سبک زندگی دیگر جوامع  ندارد .اما دین اسلام خود چهارچوبی دارد .جامعه اسلامی، از سبک زندگی مخصوص خود برخوردار است؛ از نوع پوشش گرفته تا سخن گفتن و غذا خوردن و رفت و آمد و... بنابراین  در چارچوب جهان‌بینی الهی، ما باید سبک زندگی خودمان را داشته باشیم. آن چیزی که باعث می‌شود زمینه پذیرش سبک زندگی غربی در برخی نخبگان فراهم شود، دوری از باورها و سنت‌های بومی و خودی است.

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic