دعای فرج برترین110 - بوروکراسی ‌بی‌جهت اداری یکی از عوامل عقب‌ماندگی است
بوروکراسی ‌بی‌جهت اداری یکی از عوامل عقب‌ماندگی است

علت‌العلل هسته‌ای

تعلیق کشور کمترین نتیجه درگیر شدن مدیران کشورمان به موضوع هسته‌ای بوده است.


 محسن فرجادی : تعلیق کشور کمترین نتیجه درگیر شدن مدیران کشورمان به موضوع هسته‌ای بوده است. در همه سال‌های گذشته آن‌چنان سایه موضوع هسته‌ای بر سر کشور افتاده است که بسیاری از کم‌‌کاری‌ها، ناتوانی‌ها، ناهنجاری‌ها، ‌بی‌موالاتی‌ها و ‌بی‌قانونی‌ها و به غفلت‌زدن خود از آرمان‌ها و اولویت‌ها توجیه‌پذیر شده است.
 توجیه این مسائل موضوع هسته‌ای بوده است. انگار علت‌العلل همه کم‌کاری‌ها و معطل‌ماندن کشور همین فناوری است که هر وقت سخنی از کم و کاستی‌ها به میان می‌آید، عده‌ای از مدیران و مسئولان پای مساله هسته‌ای را به میان می‌کشند و می‌گویند «اگر مساله هسته‌ای نبود...»، «اگر تحریم نبودیم...»، «اگر نفت ارزان نبود...». به زعم اینان حیات و ممات ما وابسته به این مساله شده و همه منتظر و معلق نشسته‌اند تا این پرونده بسته شود. این‌گونه می‌شود که هر فراز و فرود جزئی در مذاکرات هسته‌ای تبدیل به یک دست‌انداز و مشکل می‌شود و مثل سال‌های قبل گرانی‌های موضوعی به ارمغان می‌آورد و جیب عده‌ای را پر‌تر می‌کند و باقی ملت را در تحیر این وضع نگه می‌دارد.
تلاش‌های دولت برای تاثیر نگذاشتن مذاکرات بر زندگی روزمره مردم و وابسته نشدن معاش جامعه به مذاکرات هسته‌ای کمترین اقدام تحسین‌برانگیز دولت بوده است که البته در مواردی نیز موفق نبوده است. اما همین هم باعث شده تا امیدها تازه بماند. مساله‌ای که قصد دارم در این یادداشت به آن بپردازم نقد سیاست‌های دولت در حوزه مساله هسته‌ای و مرور تاکتیک‌های آن نیست. می‌خواهم تبعات معطل‌ماندن کشور و در حالت تعلیق نگه‌داشتن ایران را یادآوری کنم، آن چیزی که کمترین ثمره تلاش‌های غرب برای توقف جمهوری اسلامی ایران است.
پاشیدن بذر ناامیدی و پایین آوردن اعتماد به نفس ملی نتایج اولیه این تعلیق است، وضعیتی که اگر به درستی واکاوی و تبعات ساختاری آن بازشناسی نشود می‌تواند به‌عنوان یک بیماری کشور را دچار مشکلاتی بکند.
احاله کردن مشکلات بر گردن دیگری یکی از ویژگی‌های فرهنگ سیاسی ما ایرانیان است، ویژگی که به ما این توانایی را می‌دهد که خودمان را مقصر ندانسته و مشکلات را بر گردن دیگران بیندازیم. حداقل در 10 سال اخیر موضوع هسته‌ای این نقش را بازی کرده و به‌عنوان توجیه‌کننده مشکلات و نقایص عمل کرده است. بهانه‌ای به‌دست مسئولیت‌گریزان و مسئولیت‌ناپذیران بوده و توجیه‌کننده بسیاری از نارسایی‌ها بوده است.
در همه این سال‌ها تذکرهای رهبر انقلاب اسلامی در خصوص فراموش‌‌نکردن آرمان‌ها، مقابله با فساد و تعیین دستورکارها و اولویت‌های سالانه در قالب شعار سال، هشدارهایی برای خروج از وضعیت تعلیق بوده است اما با مروری گذرا بر عملکرد سال‌های اخیر شاهد آن هستیم که متاسفانه بسیاری از این تذکرها مورد ‌بی‌توجهی قرار گرفته است. آخرین تذکر ایشان به همایش مقابله با مفاسد اقتصادی شاهدی بر این ادعاست که ایشان همگان را به اجرای عملیاتی و نه برگزاری همایش توصیه کردند.
بهانه‌شدن محدودیت‌هایی که به‌‌‌خاطر دستیابی کشورمان به یک فناوری ایجاد شده است، آن‌قدر ریشه دوانده که ناکارآمدی سیستم اداری کشور را تحت‌تاثیر قرار داده است. در اصل بوروکراسی ‌بی‌جهت اداری یکی از عوامل عقب‌ماندگی و تضییقات کشور است و نه تلاش برای بومی‌سازی یک فناوری؛ در اصل سیستم‌های ناکارآمد و فشل کشور را تهدید می‌کند و نه تحریم‌ها.
«ملت ایران باید خود را قوی کند؛ این حرف من است... اگر یک ملتی به خود نیاید، خود را قوی نکند، دیگران به او زور می‌گویند. بعضی ملت‌ها هستند که امیدی وجود ندارد که بخواهند در خود آن نیرویی را که بتوانند مقابله کنند با زورگویان و گردن‌کلفت‌های عالم، ایجاد کنند؛ اما ملت ما این‌جور نیست؛ ملت ما به ‌سمت اقتدار ملی هم راه افتاده است و راه زیادی پیموده است.» این یکی از جملات رهبر انقلاب اسلامی در اولین روز سال 93 است. سالی که به ماه پایانی خود نزدیک می‌شود و باید دید در این سال چقدر به بهانه تحریم و انرژی هسته‌ای موضوعات مهمی ‌که باید به آن می‌پرداختیم مورد ‌بی‌توجهی و غفلت قرار گرفته است. 

مثلث آنلاین
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic