تبلیغات
دعای فرج برترین110 - عربستان گرفتار طرح های ضد اسلامی آمریکا
عربستان با برخورداری از شرایط مطلوب اقتصادی و میزبانی حرمین شریفین، می‌تواند نقشی بسیار مثبت در اتحاد جهان اسلام ایفا نماید.

 

آنچه در رفتارهای این كشور مشاهده می‌شود مغایر با اصل اتحاد جهان اسلام و ظرفیت‌های موجود است.

 

رویكرد به همگرایی با آمریكا و وابسته ساختن حیات خود به حمایت‌های غرب زمینه‌ساز آن شده كه ریاض مغایر با منافع جهان اسلام گام بردارد و بعضا از سوی غرب به عنوان ابزاری برای بحران‌سازی در جهان اسلام مبدل گردد.

 

اقدام انگلیسی‌ها برای ترویج و گسترش وهابیت در رده‌های مختلف ساختار سیاسی عربستان موجب شد تا خاندانش آل‌سعود به یكی از مراكز وهابیت كه از منابع انگلیسی برای اسلام‌ستیزی است مبدل گردد.

 

القای این تصور كه حضور شیعیان در منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران زمینه‌ساز افول جایگاه منطقه‌ای عربستان می‌گردد از سوی كشورهای غربی و رقابت‌های درونی در خاندان آل‌سعود برای كسب قدرت بیشتر با حمایت غرب، زمینه‌ساز اقدامات بحران‌ساز ریاض در منطقه شده است.

 

حمایت از گروه‌های تروریستی در عراق، سوریه و لبنان، دوری از فلسطین و رویكرد برخی از سران این كشور به روابط با صهیونیست‌ها، ایجاد رقابت تسلیحاتی در منطقه، مشاركت در طرح‌های غرب در پروژه ایران‌هراسی برای سوق دادن كشورهای عربی به تابعیت از آمریكا، مقابله با بیداری اسلامی كه به كشتار هزاران مسلمان منجر گردیده و... تنها بخش‌های كوچكی از رفتارهای غیر‌اصولی عربستان در منطقه است كه ضمن تضعیف جایگاه منطقه‌ای آن نشاط و خشنودی دشمنان جهان اسلام را به همراه داشته است.

 

عربستان در حالی این روزها در حوزه عراق و سوریه خواسته یا ناخواسته به مهره غرب مبدل گردیده كه در عرصه داخلی نیز اقداماتی مغایر با وحدت جهان اسلام صورت می‌دهد كه از آن جمله بازداشت و محكوم‌سازی علمای شیعه به اعدام می‌باشد.

 

گرفتار بودن سران عربستان در بازی آمریكایی تفرقه‌افكنی میان شیعه و سنی همچنان ادامه دارد چنانكه در اقدامی مغایر با وحدت جهان اسلام دادگاه جنایی عربستان حکم اعدام تعزیری شیخ نمر را صادر کرد.

 

آل‌سعود كه می‌تواند نقشی مهم در تقویت اتحاد جهان اسلام داشته باشد تحت تاثیر القای كشورهای غربی روندی مغایر را در پیش گرفته است كه نتیجه آن بحران‌های گسترده در جهان اسلام است. حمایت از تروریسم برای رسیدن به اهداف منطقه‌ای، دامن زدن به پروژه آمریكایی ایران‌هراسی، عدم حمایت از فلسطین و برخی گرایشات به صهیونیست‌ها زمینه‌ساز تحقق اهداف غرب در مقابله با وحدت جهان اسلام بوده است كه برخی از كشورهای عربی نظیر بحرین و امارات نیز تحت فشار عربستان به آن دامن می‌زنند.

 

در ادامه این روند در اقدامی كه برخی آن را انتقام‌گیری از شیعیان منطقه و بسیاری آن را ادامه گرفتار بودن عربستان در بازی تفرقه‌افكنی آمریكا در منطقه می‌دانند دادگاه جنایی عربستان حکم اعدام تعزیری شیخ نمر عالم برجسته عربستانی را صادر کرده است. برادر و وکیل مدافع آیت‌الله نمر النمر که در جلسه دادگاه وی حضور داشتند صدور حکم اعدام تعزیری را تایید کرده‌اند.

 

روزنامه سعودی عکاظ نیز صدور این حکم را تائید کرد و نوشت: دادگاه جنایی ریاض لحظاتی پیش طی حکمی بدوی حکم اعدام تعزیری شیخ نمر النمر را صادر کرد. از نظر حقوقی، حکم بدوی حکمی است که از سوی دادگاه مقدماتی صادر می‌شود و معمولا حکم قابل اعتراض است و حکم اعدام نیز قطعا قابل اعتراض خواهد بود. دادستان کل عربستان در ۲۵ ماه مارس گذشته خواستار اجرای حکم حد محاربه در حق آیت‌الله شیخ نمر النمر به‌ اتهامات باطلی همچون شعله‌ور کردن فتنه مذهبی، دیدار با افراد تحت پیگرد، تشویق به قتل شهروندان و نیروهای امنیتی و تخریب مساجد طی خطبه‌های نماز جمعه، شد.

 

سازمان حقوق بشر نیز درخواست اعدام شیخ نمر از سوی دادستانی کل عربستان را خطرناک اعلام کرده و تأکید داشته است که اعدام‌ها در عربستان مغایر با ارزش‌ها و قوانین بین‌المللی هستند. شیخ نمر برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ در بازگشت از بحرین و به‌دلیل مشارکت در همایش بین‌المللی قرآن کریم از سوی نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد. شیخ نمر النمر برای دومین‌بار در تاریخ ۲۳ آگوست ۲۰۰۸ میلادی در شهر "القطیف" به‌اتهام تحریک شیعیان عربستانی برای جدایی از حکومت مرکزی به دست نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.

 

نهم جولای سال ۲۰۱۲ میلادی بود که «شیخ نمر آل‌نمر»، روحانی برجسته شیعی پس از تعقیب و حمله مسلحانه نیروهای امنیتی رژیم سعودی به خودرویی که در آن قرار داشت و او را به منزلش می‌برد، از ناحیه ران زخمی شد. پس از دستگیری شیخ نمر اعتراضات مردمی زیادی در مناطق شرق عربستان انجام شد. شیعیان بلافاصله به خیابان‌ها ریختند و نیروهای امنیتی رژیم سعودی به‌ شدت آنها را سرکوب کردند، به‌گونه‌ای که تنها در روز اول بازداشت سه نفر از معترضان کشته شدند.

 

با این حال اعتراض گروه‌های مختلف مخالف حکومت ادامه پیدا کرد و آنها به رژیم سعودی نسبت به هرگونه آزار و اذیت شیخ نمر هشدار دادند.شیخ "نمر باقر النمر" یکی از روحانیون برجسته شیعیان عربستان است که در سال ۱۳۷۹ هجری قمری مصادف با ۱۹۶۸ میلادی، در شهر "العوامیه" در استان القطیف و در شرق عربستان چشم به جهان گشود. 

 

یک فعال عربستانی که به دلیل انتشار خبرهایی از مسائل محرمانه و پشت پرده خاندان حاکم در عربستان با نام "مجتهد"، شهرت یافته است اعلام کرد که حتی درمیان خاندان آل سعود نیز این سوال پیش آمده است که پادشاه کجاست؟ وی ادامه داده است که شایعاتی در‌خصوص مرگ پادشاه در میان درباریان و خاندان آل‌سعود منتشر شده است.

منبع: سیاست روز

.: Weblog Themes By VatanSkin :.