دعای فرج برترین110 - اصولگرایان بدون احمدی‌نژاد توان بازگشت به قدرت را ندارند
زیباکلام: اصولگرایان بدون احمدی‌نژاد توان بازگشت به قدرت را ندارند

زیباکلام: اصولگرایان بدون احمدی‌نژاد توان بازگشت به قدرت را ندارنددولت بهار: اصولگرایان همواره پایگاه ضعیفی نسبت به اصلاح‌طلبان داشته‌اند ولی شخص احمدی‌نژاد پایگاه اجتماعی بسیار قوی‌تری از کل جریان اصولگرا دارد بنابراین به‌نظر می‌آید که اصولگرایان و حتی پایداری‌ها هم در انتها به این واقعیت برسند که بدون هماهنگی با احمدی‌نژاد توان بازگشت به عرصه قدرت را ندارند.
  

آرمان- احسان اسقایی: این باراصولگرایان کمی زود شروع کرده‌اند. از طرفی احمدی‌نژاد در حال دیدار با بزرگان است؛ چند روز پیش با آیت‌ا... سیدحسن خمینی دیدار کرد و خبرهایی نیز از قصد او برای دیدار با حجت‌الاسلام خاتمی و حجت‌الاسلام ناطق نوری به گوش می‌رسد. پایداری‌ها هم بیکار ننشسته‌اند و این بار قصد دارند خود را محور جریان اصولگرا معرفی کنند. دکتر صادق زیباکلام استاد دانشگاه و فعال سیاسی در گفت‌وگو با آرمان مطرح می‌کند که این رفتارها نشان از ورود احمدی‌نژاد به عرصه انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری دارد. زیباکلام تاکید می‌کند: اگر روحانی در پرونده هسته‌ای پیروزی به‌دست نیاورد، آنگاه اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری یک رقیب سرسخت پیش روی روحانی خواهند دید. رقیبی که آرام در کناری نشسته و به رصد تحرکات روحانی مشغول است. متن گفت‌وگوی صادق زیباکلام با آرمان را در ادامه می‌خوانید:
به نظر می‌رسد جریان اصولگرا بعد از شکستی که درانتخابات ریاست‌جمهوری پذیرا شد، این‌بار قصد دارد به‌صورت هماهنگ به انتخابات ورود پیدا کند. چه چیز باعث شده که آنها تصمیم بگیرند برای این اقدام به برگزاری نشست مشترک اقدام کرده و شعار تصمیم واحد سر دهند؟
در انتخابات 24خرداد جناح اصولگرا به‌‌رغم حضور در مجلس و دولت، شکست سختی را بنا به‌دلایل مختلف از جمله عملکرد ضعیف دولت گذشته و عدم‌هماهنگی با یکدیگر و همچنین اختلافات درونی متحمل شد؛ پس برای انتخابات مجلس دهم، اصولگرایان به این فکر افتاده‌اند که این‌بار به‌صورت تشکیلاتی‌تر به عرصه بازگردند. بازگشتی که به نظر می‌رسد از هیچ‌گونه ضابطه‌ای برخوردار نیست.
به نظر می‌آید همه جریان‌های اصولگرا اعم از پایداری و موتلفه در این گردهمایی به‌دنبال وحدت هستند؛ چگونه این بازگشت را بدون ضابطه می‌دانید؟
به این دلیل که هر گروهی در شرایط فعلی، به جای اینکه بخواهد به صورت شتاب‌زده و با بوق و کرنا نشستی برگزار کند، حداقل باید در محافل خصوصی خود جلساتی را برگزار می‌کرد و از خود می‌پرسید که چه شد رای بالای احمدی‌نژاد در سال84 تنها در 8سال به پایین‌ترین میزان ممکن در میان رقبای روحانی یعنی 4میلیون رسید و اگر آنها یک جواب خوب برای این سوال پیدا می‌کردند و به یک نتیجه‌گیری واحد می‌رسیدند، تاثیربیشتری داشت تا اینکه شتاب‌زده دست به برگزاری چنین نشست‌هایی بزنند.
به نظر می‌رسد تندروها از هم‌اکنون درنظر دارند رهبری سیاسی ائتلاف وحدت اصولگرایان را برعهده بگیرند. چرا اصولگرایان این‌بار با محوریت پایداری‌ها اقدام به مطرح کردن بحث وحدت کردند؟
همان‌طور که اشاره کردید، نکته قابل توجه این است که در این میان تندروهای جریان اصولگرا خود را محور این جریان دانسته و می‌کوشند حتی میانه‌روها را یا از دور خارج کرده یا با خود همراه سازد. اصولگرایان می‌کوشند زمینه بازگشت خود را به قدرت فراهم کنند ولی متاسفانه به‌جای اینکه از تندرو‌ها فاصله بگیرند و زمینه را برای روی کارآمدن همه طیف‌ها فراهم کنند، رو به سمت پایداری آورده‌اند، بدون اینکه متوجه باشند اصولگرایان چندان در سال‌های اخیر خوب عمل نکرده‌اند که مردم به آنها اقبال لازم را داشته باشند. چه برسد به تندروهای آنها که سال‌هاست برای مردم شناخته شده اند.
شاهد هستیم اطرافیان درجه یک احمدی‌نژاد و خود او به این نشست دعوت نشده بودند. یعنی آنها را دیگر عضوی از جریان اصولگرایی نمی‌دانند؟
بالاخره با ضربه‌ای که اصولگرایان از جانب آنها خوردند این حس به وجود آمده که برای فراهم شدن حضور این جریان باید برای مدتی آنها را از خود دور کنند تا جایی که گاه اعلام می‌کنند احمدی‌نژاد اساساً وهیچ‌گاه اصولگرا نبوده است. آن هم به این دلیل که هیچ‌گاه درطول دوران مسئولیت خود نامی از اصولگرایی نبرده است. عدم دعوت از جریان احمدی‌نژاد تحلیلی است که ناشی از شتابزدگی تصمیمات این جریان دارد.
به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد قصد فعال شدن در انتخابات مجلس دهم را دارد. ممکن است این موضوع تحقق پیدا کند؟
بله. محمود احمدی‌نژاد هم بیکار ننشسته و قصد دارد دوباره به عرصه سیاسی بازگردد. تحرکات اخیر او نشان می‌دهد که قصد دارد در انتخابات پیش‌رو و در مجلس آینده به‌صورت فعالانه وارد شده و احتمالا در یک برنامه طولانی‌مدت نیز در فکر شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم است. اصولگرایان همواره پایگاه ضعیفی نسبت به اصلاح‌طلبان داشته‌اند ولی شخص احمدی‌نژاد پایگاه اجتماعی بسیار قوی‌تری از کل جریان اصولگرا دارد بنابراین به‌نظر می‌آید که اصولگرایان و حتی پایداری‌ها هم در انتها به این واقعیت برسند که بدون هماهنگی با احمدی‌نژاد توان بازگشت به عرصه قدرت را ندارند.
یعنی دیدارهای اخیر احمدی‌نژاد با بزرگان هم در همین راستا تعریف می‌شود؟
تحرکات اخیر احمدی‌نژاد در ملاقات با بزرگان عرصه سیاست در ایران نشان می‌دهد او برای شرکت درانتخابات ریاست‌جمهوری آینده قصد نقش‌آفرینی دارد و بعید هم نیست که قصد داشته باشد به‌صورت مستقیم وارد گردونه انتخابات شود.
اگر احمدی‌نژاد بخواهد در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده شرکت کند، فضا را برای دکتر روحانی در آن زمان، چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در این صورت انتخابات آینده به عرصه رویارویی روحانی و احمدی‌نژاد تبدیل خواهد شد و اگر قرار است امروز کار مهمی شود که فردا شاهد حضور کسی از جناح اصولگرا نباشیم تا برای روحانی دردسر ایجاد کند، دولت باید تمام توان خود را روی حل و فصل پرونده هسته‌ای بگذارد. پیروزی روحانی در این زمینه یعنی حذف احمدی‌نژاد از گردونه انتخابات ریاست‌جمهوری آینده و اگر روحانی نتواند در پرونده هسته‌ای نقش‌آفرینی کند و نتواند تا قبل ازانتخابات ریاست‌جمهوری آینده به یک توافقنامه جامع و مانع با غرب برسد آنگاه باید شاهد یک رقیب نه‌چندان ضعیف به‌نام احمدی‌نژاد باشد.

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic