دعای فرج برترین110 - نهی از منکر فقط مبارزه با بدحجابی نیست:

نهی از منکر فقط مبارزه با بدحجابی نیست:

امروز هرگاه سخن از امر به معروف و نهی از منکر می‌شود، بلافاصله ذهن‌ها و نگاه‌ها به سمت مبارزه با بد‌حجابی سوق پیدا می‌کند و این در حالی است که اولاً متأسفانه برخی افراد و حتی برخی از دستگاه‌ها در گذشته عملکرد مناسبی در این زمینه نداشته‌اند و ثانیاً به تعبیر رهبر معظم انقلاب، این موضوع تنها یک جزء نسبتاً کوچک از ناهنجاریهای اخلاقی و رفتاری در جامعه به شمار می‌رود، بنابراین محدود ساختن این راهبرد بزرگ اسلامی به یک موضوع خاص، را باید ظلم نسبت به اصلی دانست که سلامت جامعه در ابعاد و موضوعات مختلف را هدف خود قرار داده است.

مقتدای مسلمین جهان در دیدار علما و روحانیان در تاریخ 7/5/71، در این رابطه می‌فرمایند: «شایعه كردن؛ كه در ایران بناست از این به بعد، نسبت به زنهاى بدحجاب، این‏طور عمل شود! این واجبِ به این عظمت را، كه قوام همه چیز به آن است، بیاورند در دایره‏اى محدود، در خیابانهاى تهران؛ آن هم نسبت به چند نفر زنى كه وضع حجابشان مثلًا درست نیست. این است معناى امر به معروف؟! این است معناى حضور نیروهاى مؤمن در صحنه‏هاى گوناگون جامعه؟! قضیه، بالاتر از این حرفهاست. تخلّفها یك اندازه و یك نوع نیست. تخلّفها، تخلّف‏هاى فردى نیست. بالاترین تخلّفها، آن تخلّفها و جرایمى است كه پایه‏هاى نظام را سست مى‏كند. نومید كردن مردم، نومید كردن دلهاى امیدوار، كج نشان‏دادنِ راه راست، گمراه كردن انسانهاى مؤمن و بااخلاص، سوءاستفاده كردن از اوضاع و احوال گوناگون در جامعه اسلامى، كمك كردن به دشمن، مخالفت كردن با احكام اسلامى و تلاش براى به فساد كشاندن نسل مؤمن. امروز دست‏هایى تلاش مى‏كنند تا فساد را به صورت نامحسوس نه آن طورى كه شما در خیابان آن را ببینید و بفهمید و مشاهده كنید به شكلهاى گروهكى، ترویج كنند و جوانان را به فساد بكشانند؛ پسرها را به فساد بكشانند؛ مردم را به بى‏اعتنایى بكشانند. منكرات این‏هاست؛ منكرات اخلاقى، منكرات سیاسى، منكرات اقتصادى. همه جا، جاى نهى از منكر است. یك دانشجو هم، در محیط درس مى‏تواند نهى از منكر كند. ......... نمى‏شود، این واجبِ بزرگ الهى را در دایره‏هاى كوچك، محدود كرد.»

ایشان مجدداً در مراسم دیدار قشرهاى مختلف مردم در تاریخ 29/7/71 می‌افزایند: «گناهكار هم فقط بدحجاب نیست كه بعضى فقط به مسأله‏ى بدحجابى چسبیده‏اند. این، یكى از گناهان است و از خیلى از گناهان كوچك‏تر است. خلافهاى فراوانى از طرف آدم‏هاى لاابالى در جامعه وجود دارد: خلافهاى سیاسى، خلافهاى اقتصادى، خلاف در كسب و كار، خلاف در كار ادارى، خلافهاى فرهنگى. این‏ها همه خلاف است. كسى غیبت مى‏كند، كسى دروغ مى‏گوید، كسى توطئه مى‏كند، كسى مسخره مى‏كند، كسى كم‏كارى مى‏كند، كسى ناراضى‏تراشى مى‏كند، كسى مال مردم را مى‏دزدد، كسى آبروى مردم را بر باد مى‏دهد. این‏ها همه منكر است. در مقابل این منكرات، عامل بازدارنده، نهى است؛ نهى از منكر. بگویید: «آقا، نكن.» این تكرار «نكن»، براى طرف مقابل، شكننده است.»

به تعبیر ایشان در خطبه‌های نماز جمعه 25/9/79: «نهى از منكر هم فقط نهى از گناهان شخصى نیست. تا مى‏گوییم نهى از منكر، فوراً در ذهن مجسّم مى‏شود كه اگر یك نفر در خیابان رفتار و لباسش [حجابش] خوب نبود، یكى باید بیاید و او را نهى از منكر كند. فقط این نیست؛ این جزء دهم است.»

ایشان در همین سخنرانی عرصه‌های امر به معروف و نهی از منکر را اینگونه معرفی می‌کنند: «نهى از منكر در همه‏ى زمینه‏هاى مهم وجود دارد؛ مثلًا كارهایى كه افراد توانا دستشان مى‏رسد و انجام مى‏دهند؛ همین سوءاستفاده‏ى از منابع عمومى؛ همین رفیق‏بازى در مسائل عمومى كشور، در باب واردات، در باب شركتها و در باب استفاده از منابع تولیدى و غیره؛ همین رعایت رفاقتها از سوى مسئولان. یك‏وقت دو نفر تاجر و كاسبند و باهم همكارى و رفاقت مى‏كنند، آن یك حكم دارد؛ یك‏وقت است كه آن كسى كه مسئول دولتى است و قدرت و اجازه و امضاء در دست اوست، با یك نفر رابطه‏ى ویژه برقرار مى‏كند؛ این آن چیزى است كه ممنوع و گناه و حرام است و نهى از آن بر همه‏ى كسانى كه این چیزها را فهمیده‏اند در خود آن اداره، در خود آن بخش، بر ما فوق او، بر زیردست او واجب است؛ تا فضا براى كسى كه اهل سوءاستفاده است، تنگ شود.»

برخی از مصادیق مورد اشاره رهبری در این سخنرانی عبارتند از: «منكراتى كه در سطح جامعه وجود دارد و مى‏شود از آن‏ها نهى كرد و باید نهى كرد، از جمله این‏هاست: اتلاف منابع عمومى، اتلاف منابع حیاتى، اتلاف برق، اتلاف وسایل سوخت، اتلاف مواد غذایى، اسراف در آب و اسراف در نان. ما این همه ضایعات نان داریم؛ اصلًا این یك منكر است؛ یك منكر دینى است؛ یك منكر اقتصادى و اجتماعى است؛ نهى از این منكر هم لازم است؛ هركسى به هر طریقى كه مى‏تواند؛ یك مسئول یك طور مى‏تواند، یك مشترى نانوایى یك طور مى‏تواند، یك كارگر نانوایى طور دیگر مى‏تواند. طبق بعضى از آمارهایى كه به ما دادند، مقدار ضایعات نان ما برابر است با مقدار گندمى كه از خارج وارد كشور مى‏كنیم! آیا این جاى تأسّف نیست؟! همه‏ى این‏ها منكرات است و نهى از آن‏ها لازم است. طبق نهج البلاغه، امیر المؤمنین نهى از این‏ها را یكى از محورهاى اصلى توصیه‏هاى خود قرار داده است. در باب مسئولان، آن‏طور مشى كردن و عمل كردن و دستور دادن و قاعده معیّن كردن؛ در باب عموم مردم هم آن‏ها را وادار كردن به حضور، به فعالیت و به احساس مسئولیت در مسائل اجتماعى، با همین امر به معروف و نهى از منكر.»

ایشان در ادامه با ذکر چند مثالِ عملیاتی در مورد امر به معروف و نهی از منکر عملی، متذکر می‌شوند که: «وقتى‏كه شما براى كمك به نظام اسلامى مردم را به نیكى امر مى‏كنید مثلًا احسان به فقرا، صدقه، رازدارى، محبّت، همكارى، كارهاى نیك، تواضع، حلم، صبر و مى‏گویید این كارها را بكن؛ هنگامى كه دل شما نسبت به این معروف، بستگى و شیفتگى داشته باشد، این امر شما، امر صادقانه است. وقتى كسى را از منكرات نهى مى‏كنید مثلًا ظلم كردن، تعرض كردن، تجاوز به دیگران، اموال عمومى را حیف و میل كردن، دست درازى به نوامیس مردم، غیبت كردن، دروغ گفتن، نمّامى كردن، توطئه كردن، علیه نظام اسلامى كار كردن، با دشمن اسلام همكارى كردن و مى‏گویید این كارها را نكن؛ وقتى‏كه در دل شما نسبت به این كارها بغض وجود داشته باشد، این نهى، یك نهى صادقانه است و خود شما هم طبق همین امر و نهیتان عمل مى‏كنید.»

با این‌حال نباید فراموش شود که موضوع حجاب اسلامی در جای خود حائز اهمیت است و شاید به همین علت است که رهبر انقلاب در دیدار اعضاىِ انجمنهاى اسلامى ادارات، كارخانه‏ها و بیمارستانهاى سراسر كشور در تاریخ 4/6/71 فرمودند: «من بخصوص تأكید مى‏كنم، نسبت به رفتار زن و مرد و پوشش زنان در داخل ادارات. بعضى شكوه دارند؛ گله دارند. خانواده‏هاى شهدا و زنان مؤمن به ما شكایت مى‏كنند. به اینجا تلفن مى‏كنند، نامه مى‏نویسند، یا ما را كه مى‏بینند، مكرر مى‏گویند كه رفتار بعضى از زنان جامعه‏ى ما، رفتار مناسب و شایسته‏ى شأن زن مسلمان نیست. با اصلاح این زنانى كه در ادارات مشغول كارند، بخش عمده‏اى از این موضوع، اصلاح مى‏شود.»

با اتکاء به رهنمودهای رهبری؛ بالاترین تخلّف‌ها، آن تخلّف‌ها و جرایمى است كه پایه‏هاى نظام را سست مى‏كند. سیاه‌نمایی، نومید كردن مردم، نومید كردن دلها‌ى امیدوار، كج نشان‏دادنِ راه راست، گمراه كردن انسان‌هاى مؤمن و با اخلاص، سوءاستفاده كردن از بحران‌ها و اوضاع و احوال گوناگون در جامعه اسلامى، كمك كردن به دشمن، مخالفت كردن با احكام اسلامى و تلاش براى به فساد كشاندن نسل مؤمن، منکرات و خلاف‌هاى سیاسى، منکرات و خلاف‌هاى اقتصادى، منكرات اخلاقى، كارهایى كه افراد توانا دستشان مى‏رسد و انجام مى‏دهند (رانت‌خواری)؛ سوءاستفاده‏ى از منابع عمومى، رفیق‌بازی از سوى مسئولان و سایر افراد در مسائل عمومى كشور، در باب واردات، در باب شركت‌ها و در باب استفاده از منابع تولیدى و غیره، خلاف در كسب و كار، كم‏كارى، خلاف در كار ادارى، پنهان کردن نواقص کاری، نادیده انگاشتن و اغماض بازرسان و ناظران در مورد تخلفات مجریان امور، دزدی اموال عمومی یا اموال مردم، اتلاف منابع عمومى، اتلاف منابع حیاتى، اتلاف برق، اتلاف وسایل سوخت، اتلاف مواد غذایى، اسراف در آب و اسراف در نان، اموال عمومى را حیف و میل كردن، خلاف‌هاى فرهنگى، غیبت كردن، دروغ گفتن، مسخره‌ کردن، ریختن آبروی مردم، گرانفروشی، احتکار، تقلب، ناراضى‏تراشى، ظلم كردن، تعرض كردن، تجاوز به دیگران، دست درازى به نوامیس مردم، نمّامى كردن، توطئه كردن، علیه نظام اسلامى كار كردن و همكارى كردن با دشمن اسلام، برخی از مصایق منکرات به‌شمار می‌روند.

نهی از منکر توأم با امر به معروف:

نکته دیگری که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی(مد ظله العالی) قرار دارد، این است‌که در انجام این فریضه نباید فقط منکرات را مورد توجه قرار داد، بلکه امر به معروف نیز دارای اهمیت است و این نکته را در خطبه‌های نماز جمعه 25/9/79 اینگونه مطرح می‌کنند: «در مسأله‏ى امر به معروف و نهى از منكر، فقط نهى از منكر نیست؛ امر به معروف و كارهاى نیك هم هست. براى جوان، درس خواندن، عبادت كردن، اخلاق نیك، همكارى اجتماعى، ورزش صحیح و معقول و رعایت آداب و عادات پسندیده در زندگى، همه جزو اعمال خوب است. براى یك مرد، براى یك زن و براى یك خانواده، وظایف خوب و كارهاى بزرگى وجود دارد. هركسى را كه شما به یكى از این كارهاى خوب امر بكنید به او بگویید و از او بخواهید امر به معروف است.»

بیانات تاریخ 16/5/90 ایشان در دیدار مسئولان نظام جمهورى اسلامى ایران نیز بر همین مسئله ناظر است، آنگاه که می‌فرمایند: «درباره‏ى اشخاص، نقاط مثبت را، نقاط خوب را افشاء كنیم، منتشر كنیم. از كسى، از مسئولى كار خوبى سراغ دارید، این را بیان كنید و بگوئید.»

ادامه دارد............

منبع: پایگاه بصیرت

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic