دعای فرج برترین110 - با اجرای طرح انتقال آب باید فاتحه كشاورزی خوزستان را خواند
رییس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان با انتقاد از وضعیت بحران آب:
چنگلوایی با انتقاد از وضعیت بحران آب در برخی شهرهای استان در كشت محصولات پاییزه، گفت: آب یكی از مهمترین نهاده‌های تولید است و اگر كشاورز آبی برای کشت در اختیار نداشته باشد، كشاورزی در استان معنایی ندارد.

عصرجهان - كیخسرو چنگلوایی در نشست خبری 24 آبان‌ماه كه در محل این سازمان برگزار شد، اظهاركرد: در حال حاضر 98.5 درصد تولیدات و محصولات زراعی و باغی استان وابسته به آب است و بین 1.5 تا 2 درصد تولیدات زراعی و باغی استان به صورت دیم كاشته می‌شود كه عدد قابل توجه و بالایی نیست.

وی افزود: بنابراین اگر بگوییم آب یك مساله حیاتی و مهم برای اقتصاد كشاورزی استان است، این گفته گزاف نیست.

چنگلوایی تصریح‌كرد: ‌براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بر این است که امسال كشت محصولات پاییزه در سطح 741 هزار هكتار انجام شود كه این محصولات شامل گندم، جو، كلزا، چغندرقند، سبزی، صیفی و محصولات دائمی شامل درختان میوه و نیشكر می‌شود.

وی عنوان‌كرد: متاسفانه با وجود این‌كه امسال سالی بحرانی از نظر بارندگی نیست و بارندگی‌های امسال هم در سطح استان و هم در بالادست استان كه تامین‌كننده آب رودخانه‌های ما است، خوب بوده اما امسال برای نخستین‌بار با پدیده نامیمون قطع آبیاری در بعضی از حوزه‌های رودخانه‌ای شامل كرخه و مارون مواجه شدیم كه در سال‌های گذشته سابقه نداشته است.

رییس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان ادامه‌داد: همیشه بین ما و سازمان آب و برق خوزستان بحث‌هایی در زمینه میزان آب قابل تامین و میزان نیاز آبی كه توسط ما اعلام می‌شد، وجود داشت اما هیچ‌وقت این مباحث به قطعی آب در حوزه‌ها منجر نمی‌شد اما هم‌اکنون قطعی آب باعث شده كه مراحل تهیه زمین و به تبع آبیاری 200 هزار اراضی کشت پاییزه به تعویق بیافتد و خساراتی به تولید بالقوه محصولات وارد شود. در حال حاضر هنوز شهرستان شادگان فاقد آب است.

چنگلوایی گفت: عدم كشت 1500 هكتار چغندرقند در حوزه آبریز مارون به دلیل عدم تامین به موقع آب برای آبیاری اولیه جهت تهیه زمین، كاهش شدید سطح زیركشت كلزا در حوزه آبریز مارون به دلیل عدم تامین به موقع آب در مرحله تهیه زمین و كاشت، خسارت شدید به نخلیات به دلیل کمبود آب و كیفیت نامناسب آن، از مشكلات اخیر ما در بخش كشاورزی استان است.

وی بیان‌كرد: جای تاسف است كه كشاورزان ما در شهرستان حمیدیه به دلیل كمبود آب ناچار شدند از زه‌آب برای آبیاری اراضی خود استفاده كردند.

چنگلوایی عنوان‌کرد:‌ مجموعه سازمان جهاد كشاورزی استان اعم از ستادی و مدیران ادارات شهرستان‌ها همیشه همراهی و همكاری خوبی با سازمان آب و برق خوزستان در زمینه مدیریت مصرف آب و رعایت تقسیم‌بندی سهمیه آب در مناطق مختلف و اخذ آب‌بها داشته و این همكاری‌ها استمرار خواهد داشت. به عنوان مثال در تابستان امسال با هماهنگی‌های به عمل آمده 30 هزار هكتار از سطح زیركشت شلتوك به عنوان یك گیاه پر مصرف كاسته و كشت‌های دیگر كه آب كمتری نیاز داشتند، جایگزین آن شد.

وی افزود: ما در زمینه حمایت از تولیدكنندگان كشاورزی كوتاه نمی‌آییم و از ضرر بیشتر كشاورزانی كه چندین سال متوالی خسارت دیده‌اند جلوگیری می‌کنیم و هیچ‌گونه كاهش را در سطح زیركشت حتی در حوزه كرخه و مارون نمی‌پذیریم.

كشاورزی خوزستان فدای تامین برق سایر استان‌ها نشود

رییس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان گفت:‌ مدیریت آب در استان باید براساس دریچه‌های كشاورزی و نه براساس دریچه‌های نیروگاه‌های برق تنظیم شود و به عبارتی تولید كشاورزی خوزستان نباید فدای تامین برق سایر استان‌ها شود.

وی بیان‌كرد: سازمان آب و برق براساس قراردادی كه با كشاورز منعقد می‌كند موظف است حداقل 5 نوبت بحرانی آبیاری مورد نیاز محصول گندم را تامین كند اما در بعضی مناطق مشاهده می‌شود كه بیش از 2 نوبت تامین نشده است در حالی که هزینه 5 نوبت به عنوان آب‌بها از كشاورز اخذ می‌شود.

چنگلوایی اظهاركرد: ‌سازمان آب و برق برای قطع آب شبكه‌های آبیاری باید با سازمان جهاد كشاورزی هماهنگی كند و اگر بارندگی در شهرستان‌های بالادست همچون بهبهان اتفاق می‌افتد در شهرهایی مثل رامشیر و شادگان به دلیل شرایط اقلیمی متفاوت، چنین اتفاقی نمی‌افتد.

وی افزود: در شهریورماه امسال برنامه سطوح و نیاز آبی استان به مدیریت بحران استان اعلام شد كه بعد از پیگیری، قرار شد 60 درصد آب مورد نیاز كشاورزان حوزه كرخه و مارون تامین شود كه جهادکشاورزی با این موضوع موافقت نكرد. از سوی دیگر در جلسه‌ای دیگر با تخصیص 80 درصدی آب اراضی این حوزه موافقت شد اما در 29 مهرماه امسال امور آب سازمان آب و برق خوزستان به ما اعلام كرد كه تخصیص آب به میزان 60 درصد است و به عبارتی ادعا می‌كنند كه توان تامین آب بیش از این را ندارد.

چنگلوایی تصریح‌كرد:‌ در حال حاضر سطح زیركشت در حوزه كرخه و مارون نسبت به سال‌گذشته 39 درصد کاهش یافته و به عنوان مثال 20 هزار هكتار از اراضی زیرکشت گندم در دشت‌آزادگان به 11 هزار هكتار در سال جاری کاهش ‌یافته است.

رییس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان بیان‌كرد:‌ در حال حاضر در حوزه كرخه و مارون 12 شهر استان شامل رامهرمز، ماهشهر، بهبهان، شادگان،‌ هویزه، گمبوعه و حمیدیه به دلیل مشكل آب در شرایط بحرانی قرار دارند.

وی گفت: ‌علاوه بر مشكل تولید محصولات كشاورزی، ما با مشكلات اجتماعی در حوزه كرخه و مارون مواجه خواهیم شد زیرا این منطقه كشت تابستانه چندانی ندارند و از آنجایی كه كشاورزی، تنها راه معیشت آن‌ها است، احتیاج به حمایت بیشتری دارند. سال‌گذشته 113 هزار هكتار كشت پاییزه در این منطقه انجام شد اما امسال به كمتر از 70 هزار هكتار رسید.

چنگلوایی افزود:‌ حتی ما به تخصیص 80 درصدی راضی نیستیم و انتظار داریم كه تخصیص در حوزه كرخه و مارون 100 درصدی باشد و از این مساله كوتاه نمی‌آییم، مگر این‌كه سازمان آب و برق به ما با دلیل ثابت كند كه نمی‌تواند كمتر از 100 درصد آب را تخصیص دهد. معتقدیم حتی 80 درصد نیز اجرایی نشده و تخصیص آب به میزان 60 درصد بوده است.

رییس سازمان جهاد كشاورزی خوزستان درباره اجرای طرح انتقال آب از طریق تونل كوهرنگ سه، خاطرنشان‌كرد: ‌اگر این طرح اجرایی شود باید فاتحه كشاورزی خوزستان را خواند. در حال حاضر بدون انتقال آب، بر سر تخصیص آب در حال چانه‌زدن با سازمان آب و برق هستیم؛ انتقال هر میزان آب از سرشاخه‌های رودخانه‌های استان برای مصارف صنعتی و كشاورزی سایر استان‌ها، قطعا اثر منفی و بسیار نامطلوبی روی آینده كشاورزی استان و حتی كشور خواهد داشت.

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات