دعای فرج برترین110 - اقتصاد مقاومتی نیاز به همایش ندارد
اقتصاد مقاومتی نیاز به همایش ندارد


چهار سال است که رهبر معظم انقلاب سال‌های گذشته را با نام‌های اقتصادی مزین کرده‌اند و در نام‌گذاری هر یک از آن سال‌ها مورد خاصی را پی‌گیری می‌کردند و بر آن تاکید داشتند.

ایشان با دوراندیشی این چهارسال را به حوزه اقتصادی پرداختند و اگر هر یک از آن توصیه‌ها به خوبی پیاده و اجرایی می‌شد مانند حلقه‌های زنجیر به هم پیوسته می‌توانست شرایط اقتصادی امروز کشور را به راحتی پشت سر بگذارد بدون این که لطمه‌ای به مردم وارد شود.
در حال حاضر چون اقتصاد کشور، یک اقتصاد دولتی است و بخش خصوصی به معنای واقعی آن نقشی در اقتصاد ایران ندارد، نخستین جایی که باید در زمینه اقتصاد مقاومتی فعالیت بیشتری داشته باشد دولت است. دولت باید زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی را آماده کند. چند اصل در اجرای اقتصاد مقاومتی وجود دارد که از دیدگاه نگارنده در صورت رعایت این اصول می‌توان بدون دغدغه از این گردنه به راحتی عبور کرد.
ابتدا فارغ شدن دولت از امور پیش پا افتاده‌ای که تنها وقت دولت را می‌گیرد و آن را درگیر کارهایی می‌کند که از دیگر بخش‌های اقتصادی نیز برمی‌آید.
رئیس اتاق بازرگانی ایران در تاریخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۱ در همایشی گفته بود، «در همه حوزه‌ها باید میدان را به بخش خصوصی سپرد، زیرا ورود افراطی دولت در تصدی‌گری‌ها فایده‌ای ندارد. اکنون سخن نظام این است که باید میدان را برای فعالیت اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی باز کرد. دولت باید وظیفه اصلی سیاست‌گذاری و نظارت را جدی بگیرد.»
اکنون ملاحظه می‌شود که دولت به جای سیاست‌گذاری و نظارت در پی اعمال دستورات خود در همه عرصه‌هاست. نمونه آن اکنون قابل لمس است. اتفاقی که برای تولید مرغ در داخل پیش آمد و دست آخر دولت اقدام به واردات مرغ از ترکیه و برزیل نمود، نمونه بارز آن است. در این مدت، چقدر وقت و انرژی دولت برای حل این موضوع که می‌توان آن را ساده نامید، صرف شد.
رئیس بخش خصوصی کشور بارها گفته و تاکید کرده است که اگر دولت به بخش خصوصی اعتماد کند و زمینه حضور آن را فراهم سازد، بسیاری از مسائل اقتصادی کشور حل خواهد شد. یکبار هم که شده دولت به بخش خصوصی اعتماد کند. آیا در شان ایران اسلامی و ملت آن است که برای دریافت مرغ ساعت‌ها در صف طولانی بایستند؟!
اصل دیگر در اقتصاد مقاومتی، اصل صرفه‌جویی شدید در هزینه‌هاست. دولت به خاطر ساختار اداری خود هزینه‌های زیادی را از بودجه برداشت می‌کند، می‌توان با یک برنامه‌ریزی دقیق از هزینه‌های غیرضروری کاست. گرچه این بخش شامل همه دستگاه‌ها از جمله مجلس، قوه قضاییه و دیگر سازمان‌ها و ارگان‌ها نیز می‌شود.
حذف سفرهای غیرحضوری، برپا نکردن همایش‌ها و سمینارهای پرخرج، حذف پاداش‌ها و پرداختی‌های آنچنانی و …
جلوگیری از اقدام به فساد اقتصادی و بستن راه‌های انجام فساد یکی دیگر از اصول اقتصاد مقاومتی است. وجود فساد اقتصادی، اختلاس و ارتشاء و استفاده از رانت‌های اقتصادی، به خاطر نبود ساختار اقتصادی و مالی کارآمد است که باعث بروز اینچنین مفاسدی می‌شود. مفاسد اقتصادی اخیر ضربات سهمگینی بر پیکر اقتصاد وابسته به نفت ایران وارد کرده است.
قطع وابستگی به نفت در اقتصاد مقاومتی نقش اساسی دارد. هر چند نفت به عنوان منبع درآمد ارزی کشور محسوب می‌شود اما به خاطر شرایطی که علیه ایران ایجاد می‌شود، نمی‌توان نفت را به عنوان یک منبع درآمد پایدار محسوب کرد.
رهبر معظم انقلاب امسال را سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانی نامیده‌اند، این نام‌گذاری اهمیت ویژه تولید ملی را آشکار می‌سازد. حمایت از تولید داخلی باعث قطع وابستگی به واردات خواهد شد. قطع واردات بی‌رویه سبب پس‌انداز ارز و ایجاد سرمایه برای تولید بیشتر می‌گردد.
یکی از کارهای اساسی دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی، کنترل واردات کالاهای لوکس و سوپرلوکس است. اکنون در بازار و فروشگاه‌های سطح کشور از جان آدمیزاد گرفته تا شیر مرغ، محصولات خارجی به وفور دیده می‌شود. اگر ارز دولتی برای واردات آنها اختصاص می‌یابد که وامصبتا اگر هم ارز آزاد اختصاص می‌یابد، باز هم منابع ارزی کشور برای محصولاتی هزینه می‌شود که هیچ ضرورتی ندارد.
ضمنا برای اقتصاد مقاومتی هم همایش‌های پرخرج نیاز نیست. استفاده از دیدگاه‌های علمی نخبگان اقتصادی کفایت می‌کند.اکنون شرایط اقتصادی کشور به مراتب از زمان جنگ بهتر است. پیشرفت‌های اقتصادی و علمی صورت گرفته و استفاده بهینه از این عوامل می‌تواند شرایط را مساعد‌تر سازد.

 منبع :سیاست روز

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات