تبلیغات
دعای فرج برترین110 - نکاتی در مورد قنوت


 پیامبر نماز واجبی نمی‌خواند مگر این که در آن قنوت به جا می‌آورد.


قنوت

رهروان ولایت ـ  در کتاب قاموس المحیط قنوت به معنای طاعت، سکوت، دعا،قیام در نماز و خودداری از کلام آورده شده است.[1] در کتب فقهی شیعه قنوت به حالت مخصوصی گفته می‌شود که شخص نمازگزار دستهای خود را مقابل صورت بالا می‌آورد و کف دستها رو به آسمان و در این حالت دعا می‌خواند، قنوت گفته می‌شود.[2]
شیعیان در تمام نمازهای یومیه و مستحبی پیش از رکوع رکعت دوم خواندن قنوت را مستحب می‌دانند(البته اختلاف در مورد قنوت نماز شفع وجود دارد) اما سایر فرق اسلامی یا همان مذاهب اربعه اهل سنت نیز قنوت را بصورت کلی قبول دارند ولی نه برای هر نمازی. به عنوان مثال حنابله و حنفی‌ها قنوت را فقط مخصوص نماز وتر(آخرین رکعت نماز شب که یک رکعت است) می‌دانند و معتقد هستند سایر نمازها قنوت ندارد. به نظر شافعی و مالكی، خواندن قنوت فقط در نماز صبح مستحب است.[3]
برای قنوت در نماز به روایاتی استدلال شده است من جمله: براء بن عازب که از یاران رسول خداست می‌گوید: «کان رسول الله (ص) لا یصلی صلاه مکتوبه إلا قنت فیها.»؛[4]پیامبر نماز واجبی نمی‌خواند مگر این که در آن قنوت به جا می‌آورد. . زراره کی یکی از بزرگان شیعه است و روایات زیادی از او نقل گردید است از امام پنجم وجود نازنین باقرالعلوم روایت می‌کنند:«القنوت فی کل صلاه فی الرکعه الثانیه قبل الرکوع؛ قنوت در تمام نمازها در رکعت دوم پیش از رکوع است».[5] در این روایت انجام دادن قنوت در هر نماز دو رکعتی رابه عنوان فعل اختیاری قبل از رکوع دوم یاد می‌کند.
برای قنوت احکامی گفته شده است که به تعدادی اشاره می‌کنیم:
در تمام نمازهاى واجب و مستحب پیش از ركوع ركعت دوم مستحب است قنوت بخواند و در نماز وتر با آن كه یك ركعت مى‏باشد خواندن قنوت پیش از ركوع مستحب است و نماز جمعه در هر ركعت‏ یك قنوت دارد و نماز آیات پنج قنوت و نماز عید فطر و قربان در ركعت اول پنج قنوت و در ركعت دوم چهار قنوت دارد.
اگر بخواهد قنوت بخواند به احتیاط واجب باید دستها را بلند كند و مستحب است دستها را تا مقابل صورت بلند نماید و كف دستها را رو به آسمان قرار دهد و به قصد رجاء انگشتان دستها را به جز ابهام به هم بچسباند و هر دو كف دستها را پهلوى هم متصل به هم قرار دهد و نگاهش هنگام قنوت به كف دستهایش باشد.
در قنوت هر ذكرى بگوید اگر چه یك «سبحان الله‏» باشد كافى است. و بهتر است بگوید: «لا اله الا الله الحلیم الكریم، لا اله الا الله العلى العظیم، سبحان الله رب السموات السبع و رب الارضین السبع و ما فیهن و ما بینهن و رب العرش العظیم و الحمد لله رب العالمین‏».
مستحب است انسان قنوت را بلند بخواند. ولى براى كسى كه نماز را به جماعت مى‏‌خواند، اگر امام جماعت صداى او را بشنود، بلند خواندن قنوت مستحب نیست.
اگر عمدا قنوت نخواند قضا ندارد و اگر فراموش كند و پیش از آن كه به‏ اندازه ركوع خم شود یادش بیاید مستحب است بایستد و بخواند و اگر در ركوع یادش بیاید مستحب است بعد از ركوع قضا كند و اگر در سجده یادش بیاید مستحب است بعد از سلام نماز قضا نماید.[6]

پی‌نوشت‌ها:
[1] القاموس المحیط، مجدالدین فیروزآبادی، ج1، ص 155
[2] مراجعه شود به رساله مراجع تقلید
[3] به نقل از پرسمان دانشجویی
[4] سنن دارقطنی:۲/۳۷، حدیث ۴؛ سنن بیهقی:2/198
[5] وسائل:۴/۹۰۰، باب ۳ از ابواب قنوت، حدیث ۱
[6] رساله عملیه امام خمینی مسأله 1117 تا 1121
 

.: Weblog Themes By VatanSkin :.