دعای فرج برترین110 - مردمی كردن اقتصاد مقاومتی، از اهداف بسیج سازندگی است
گفت‌وگوی «جوان» با مهندس ابراهیم عزیزی رئیس بسیج سازندگی كشور به مناسبت 17 اردیبهشت سالروز تشكیل بسیج سازندگی
امام خامنه‌ای در دیدار جهادگران بسیج سازندگی فرمودند: «... میل به خدمت به مردم و تحمل سختی‌های آن، نقطه‌ای نورانی در باطن انسان است؛ آن را هر چه می‌توانید در جان خود گسترش دهید و نگذارید آفت‌ها: سودجویی، خودنمایی، تنبلی و... آن‌ را گِل‌اندود كند. نیتتان ‌را خدایی نگه ‌دارید و از او كمك بخواهید و از همه ‌نیروی‌خود برای آن مایه ‌بگذارید...»
نویسنده : صغری خیل‌فرهنگ 
سازمان بسیج سازندگی در سال 1379 براساس تدابیر مقام معظم رهبری برای شكوفایی استعدادهای ذخیره شده در جوانان تشكیل شد. سازمانی كه امروز در عرصه‌های متفاوتی گام برمی‌دارد و رزمندگان جنگ نرم این جبهه تا آنجا كه در توان دارند در تلاشند تا بیانات مقام معظم رهبری در راستای محرومیت‌زدایی و عدالت محوری و اقتصاد مقاومتی تحقق یابند. برای آشنایی با برنامه‌های بسیج سازندگی با مهندس ابراهیم عزیزی رئیس بسیج سازندگی كشور به گفت‌وگو نشسته‌ایم كه از نظرتان می‌گذرد.

به نظر شما چه الزاماتی باعث شد تا مقام معظم رهبری فرمان تشكیل بسیج سازندگی را در 17 اردیبهشت 70 صادر كنند؟
تشكیل «جهاد سازندگی» در ابتدای انقلاب فرصتی را از نظر ساختاری و از نظر روش مدیریتی ایجاد كرد تا سال‌ها عقب‌ماندگی قبل از انقلاب را با روش‌های خلاقانه و ابتكاری جبران كند. لذا جهاد سازندگی تشكیل شد و از همان ابتدای تأسیس، تجربه‌ بسیار موفقی در بازسازی روستاها و همچنین در دفاع‌مقدس ایفا كرد. اما تداوم حیات جهاد سازندگی - با نگاه خوشبینانه- به دلیل كارشناسی غلط- و - با نگاه بدبینانه- به دلیل كج‌سلیقگی‌هایی كه در نگاه برخی از افراد بود، ادامه نیافت و ابتدا با تبدیل آن به وزارت جهاد سازندگی تا حدودی از وجهه جهادی خارج شد و در ادامه هم با ادغامش با وزارت جهاد كشاورزی مسیرحذف این نهاد انقلابی را هموار كردند شاید به این هدف كه دستاورد‌هایش به دست فراموشی سپرده شود. اما رهبر معظم انقلاب در 17 اردیبهشت سال 79 پیشنهاد راه‌اندازی مجموعه‌ای سازندگی، محرومیت‌زدایی و فرهنگی به عنوان بسیج سازندگی را صادر كرد و دو مأموریت غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان برای خودسازی و همچنین كمك به دولت در آبادانی و سازندگی كشور را به آن واگذار نمودند.
ایشان در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور وقت در سال 1379 ابلاغ فرموده بودند كه بناست طرحی به نام «بسیج سازندگی» در كشور شروع شود و انتظار می‌رود كه دولت در پشتیبانی مسائل مالی با آن همكاری كند و مدیریت به‌كارگیری جوان‌ها و اداره طرح به عهده‌ بسیج سازندگی باشد.
نكته‌ بعدی سخنان ایشان در نشستی بود كه با آقای سعیدی‌كیا و سردار حجازی داشتند. ایشان در این دیدار سه انتظار خود از بسیج سازندگی را بیان فرمودند. این سه انتظار عبارت بودند از: ۱- برنامه‌ریزی و ساماندهی حضور جوانان برای مشاركت در سازندگی كشور ۲- حضور و فعالیت جوانان جهادی متناسب با توانایی و استعدادشان در عرصه‌هایی كه می‌توانند برای انقلاب و كشور مثمر ثمر باشند. مثلاً در حوزه‌های سلامت، اشتغال، ورزش یا در حوزه‌های علمی، فرهنگی و فنی و عمرانی. ۳- كمك به ایجاد شغل و اشتغال در كشور. این سه دستورالعملی بود كه حضرت آقا فرمودند و امروز در راهبردهای‌بسیج سازندگی، این سه محور اصلی وجود دارد.
بنابراین از فرمایش رهبر معظم انقلاب متوجه شدیم كه سازندگی را محدود به كار عمرانی نمی‌دانند، بلكه آن را یك بسته‌ كاملی می‌دانند كه جوان بتواند در این بستر، كشور خودش را بسازد. البته ایشان حضور در این بخش را محدود نكردند به این‌كه فرد جهادی حتماً جوان باشد.
عرصه‌های فعالیتی بسیج سازندگی چه مواردی را در برمی‌گیرد؟
عرصه‌های فعالیت طرح سازندگی شامل بهسازی و زیباسازی و مرمت مدارس، منابع طبیعی و آبخیزداری، خدمات بهداشتی و درمانی، خدمات عمرانی و آبادانی روستایی و خدمات علمی آموزشی و حمایتی است. همچنین می‌توان به اهداف و طرح‌هایی چون غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان در عرصه‌های سازندگی، رسیدگی به مناطق محروم و سازندگی كشور و خدمات‌رسانی به مناطق محروم و روستاها، كمك به دولت در امر سازندگی كشور (محرومیت‌زدایی، توسعه و اشتغال كاهش و صرفه‌جویی در وقت و هزینه) نیز اشاره كرد. بسیج سازندگی در طرح كاهش آسیب‌های اجتماعی نقش بسیار بالایی دارد. برای مثال طرح بصیرت از جمله فعالیت‌های بسیج سازندگی جهت مبارزه با آثار زیانبار مواد مخدر در كشور است كه با تعامل و همكاری سازمان مبارزه با مواد مخدر و بسیج سازندگی با هدف آشنایی خانواده‌ها با تبعات اجتماعی مواد مخدر اجرا می‌شود. بهترین و تأثیرگذار‌ترین محیط برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی درون خانواده است و اگر سازمان‌های مختلف با برگزاری كارگاه‌های آموزشی برای خانواده‌ها، اقدام به پیشگیری از این خطرات داشته باشند نتایج حاصل شده به طور قطع و یقین مؤثر و كم هزینه‌تر خواهد بود. سازندگی جز با كار و ابتكار امكانپذیر نیست، لذا باید فعالیت خود را در این عرصه بیشتر نموده و جایگاه‌های مستعد سازندگی را شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی كرد.
 در حال حاضر كه كشور با جنگ اقتصادی دشمن روبه‌رو است و مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی برای مقابله با این تهدیدات را مورد توجه قرار داده‌اند، سازندگی در این راستا چه برنامه‌هایی را مدنظر دارند؟
دشمنان پس از ناامیدی در جنگ تحمیلی به ایران با سازماندهی همه امكانات خود، میدان جنگ دیگری را گشوده است و كشور را در محاصره اقتصادی قرار دادند تا اجازه ندهند، این انقلاب در مرحله سازندگی به توفیق دست پیدا كند.
امروز فشار تحریم‌های دشمنان به جایی رسیده كه اقتصاد مقاومتی تنها راه مقابله با تحریم‌ها و عناد ورزی دشمنان است،‌ اما باید این تهدیدها و تحریم‌ها را تبدیل به فرصت كنیم. همانطور كه حضرت امام خمینی(ره) می‌فرماید: «این محاصره اقتصادی را كه خیلی از آن می‌ترسند، من یك هدیه می‌دانم برای كشور خودمان؛ برای اینكه محاصره اقتصادی معنایش این است كه مایحتاج ما را به ما نمی‌دهند. وقتی مایحتاج را به ما ندادند خودمان می‌رویم دنبالش، مهم این است كه ما بفهمیم كه دیگران به ما چیزی نمی‌دهند، ما خودمان باید تهیه كنیم.»
كشور ما قطعاً از این مرحله عبور خواهد كرد چراكه دشمن تا به حال از راهكارهای نظامی، تهدید و فشار، تطمیع و آشوب استفاده كرد و به نتیجه‌ای نرسید و این جنگ اقتصادی آخرین حربه آنان است، همانطور كه مقام معظم رهبری فرمودند: «یك واقعیت دیگر هم این است كه اگر كشور در مقابل فشارهای دشمن از جمله در مقابل همین تحریم‌ها و از این چیزها مقاومت مدبرانه بكند، نه فقط این حربه كند خواهد شد، بلكه در آینده هم امكان تكرار چنین چیزهایی دیگر وجود نخواهد داشت؛ چون این یك گذرگاه است، این یك حربه است؛ كشور از این برهه عبور خواهد كرد.
 بسیج سازندگی در راستای تحقق تدبیر اقتصاد مقاومتی كه توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی تبیین شده فعالیت‌های مثمر ثمری انجام داده است. تشكیل قرارگاه مركزی جهاد اقتصادی و تشكیل ستادهایی با همین عنوان در مركز استان‌ها، فراخوانی از مسئولان نواحی و استانی سپاه در خصوص طرح‌های قابل اجرا در استان‌ها و شهرستان‌های متبوع جهت توجیه طرح‌های اقتصاد مقاومتی، تشكیل اتاق فكر در ستاد جهت بهره‌گیری از توان علمی و عملی نخبگان بسیجی، جذب و به كارگیری نیروهای متخصص در امر كشاورزی و مرتبط در راستای اقتصاد مقاومتی، تفاهمنامه با دستگاه‌های همكار جهت پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی، رایزنی با مؤسسات مالی جهت جذب حداكثری تسهیلات طرح‌های اقتصاد مقاومتی، احصای نیازمندی اقتصاد مقاومتی استان‌ها و نواحی بر اساس آمایش سرزمینی و. . . از اقدامات بسیج سازندگی در تحقق تدبیر در عرصه اقتصاد مقاومتی است. این را هم عرض كنم كه فعالیت‌های بسیج سازندگی در این خصوص نقش مؤثری در رضایت‌مندی مردم داشته است و این موضوع كاملاً مشهود است.
 ستاد اقتصاد مقاومتی سازمان بسیج سازندگی چه اهدافی را دنبال می‌كند؟
اقتصاد مقاومتی باید براساس سرمایه معنوی افراد و جامعه استوار باشد چراكه بدون معنویت و ایمان راسخ به هدف و آینده، اقتصاد مقاومتی شكننده است. اقتصاد مقاومتی ماهیتاً اقتصاد مردمی است. مردم باید وارد این عرصه شوند. ما برای این امر اهدافی را مدنظر قرار داده‌ایم. از این اهداف می‌توان به تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری، تعمیق فرهنگ كار و تولید، مردمی كردن اقتصاد مقاومتی، مدیریت اصلاح الگوی مصرف، استفاده حداكثری از همه ظرفیت‌های دولتی و مردمی پنهان و مغفول مانده، حمایت از تولید ملی و مصرف كالاهای داخلی، مدیریت درست منابع ارزی و ریالی، توجه به اقتصاد دانش‌بنیان، استفاده حداكثری از زمان و سرعت بخشیدن به پیشبرد طرح‌ها، بسط و توسعه عدالت اقتصادی، رعایت اصول اساسی و غیرقابل تخلف، فراگیر كردن جهاد اقتصادی، نظارت و كنترل و تضمین سلامت طرح‌های اقتصاد مقاومتی، بومی كردن طرح‌های اقتصاد مقاومتی اشاره نمود. از این رو بسیج سازندگی اولویت خود را در امر تولید بومی قرار داده است. لذا ما فرصت‌های بومی تولید را شناسایی و دسته‌بندی نموده و آنها را به عنوان راهكارهایی جهت اقتصاد مقاومتی ارائه می‌كنیم.
اردوهای جهادی را هم می‌توان در ترویج اقتصاد مقاومتی مؤثر دانست؟
اتفاقاً اردو‌های جهادی بهترین گزینه برای ترویج اقتصاد مقاومتی است، با توجه به اینكه گروه‌های جهادی فضایی برای گردهمایی جوانان به ویژه دانشجویان است و متشكل از انواع سلیقه‌ها و تخصص‌های مورد نیاز جامعه می‌باشد و از طبقات گوناگون جامعه در آن حضور دارند، به خوبی می‌تواند در جهت تشویق و ترغیب فعالان عرصه تولید و همچنین ترویج اقتصاد مقاومتی مؤثر باشد. با عنایت به اینكه هنوز جامعه روستایی بخش اعظم تولید در كشور ما را بر عهده دارد و از آنجا كه همین قشر مؤثر و مولد در جامعه متأسفانه به عنوان قشر ضعیف جامعه شناخته می‌شوند، حضور گروه‌های جهادی می‌تواند علاوه بر بعد سازندگی فرهنگ تولید و كار و در نهایت اقتصاد مقاومتی را در بین روستاییان گسترش دهد.
حضور جوانان به ویژه دانشجویان و طلاب جوان به عنوان مهم‌ترین و مؤثرترین بخش گروه‌های جهادی از نكات قابل توجه در اردوهای جهادی است كه آنها را به دین، به انقلاب و به معنویت سوق می‌دهد.
نیروهای جوان اعم از طلبه و دانشجو مهم‌ترین بخش فعال و اثرگذار جامعه بوده و با حضور خود در مناطق محروم و كمتر برخوردار موجب نشاط و شادابی در بین جوانان آن منطق و سبب ایجاد انگیزه در فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین بالا بردن راندمان تولید و اثربخشی بیشتر در آن مناطق می‌شوند.
از برنامه‌هایتان در روز بسیج سازندگی بگویید.
با توجه اینكه درآستانه سالگرد تأسیس بسیج سازندگی قرارداریم سازمان برنامه‌های متنوعی برای این منظور در نظر گرفته است. ازجمله برگزاری همایش آموزشی، توجیهی رسم هجرت از 15 اردیبهشت ماه تا پایان ماه به صورت استانی برگزار شده. یادآور می‌شود در این همایش‌ها كه به صورت كارگاه‌های آموزشی، توجیهی برای ارتقا و به روز رسانی اطلاعات متولیان و برگزاركنندگان اردوهای جهادی و با اولویت بررسی روش‌های تحقق اقتصاد مقاومتی برگزار می‌شود، مربیان و اساتید به تجزیه و تحلیل روش‌های اجرایی در عرصه‌های مختلف مورد نظر در اردوهای جهادی به ویژه اقتصاد مقاومتی می‌پردازند. از دیگر برنامه‌های سازمان امضای توافقنامه همكاری با دستگاه‌های اجرایی، تبیین عملكرد بسیج سازندگی در نماز جمعه با حضور مسئولان این سازمان ، افتتاح 23 هزار و 340واحد و كارگاه در راستای طرح اقتصاد مقاومتی است كه در آبادان (قدمگاه امام رضا(ع) ) به صورت متمركز افتتاح شده و در این روز به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین راه‌اندازی حدود360 پروژه كوچك و متوسط زودبازده و عام‌المنفعه در راستای محرومیت‌زدایی و عمرانی و برپایی همایش رسم هجرت از برنامه‌های دیگر این سازمان خواهد بود.
كلام آخر
واگذاری امر سازندگی به بسیج و تشكیل بسیج سازندگی رسالتی بزرگ برای احیای فرهنگ جهادی در كشور است و رسالت سازندگی جز با كار و ابتكار امكان‌‌پذیر نیست لذا باید فعالیت خود را در این عرصه بیشتر كنیم و جایگاه‌های مستعد سازندگی را شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی كنیم. باید دانست كه اجرای چندین ساله طرح‌های بسیج سازندگی در سطح كشور ضروری است میزان تأثیرگذاری و اثر بخشی این مشاركت گسترده از ابعاد اجتماعی- اقتصادی- فرهنگی و... مورد ارزیابی قرار گیرد. مسئله اساسی بررسی اثرات گوناگون این طرح است كه مسیر برنامه‌ریزی آینده را هموار خواهد ساخت.
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات