دعای فرج برترین110 - گریه ای که عرش خدا را می لرزاند

از دیدگاه شرع مقدس اسلام یتیم به هر طفل نابالغی گفته می شود كه پدر خویش را از دست داده باشد. چنین كودكانی با از دست دادن سایه پر مهر پدر احساس خلا و كمبود فراوان كرده كه این خلا جز از طریق محبت و دوستی قابل جبران نیست .وجود كودكان یتیم كه پدر یا والدین خود را در طفولیت از دست داده اند در هر جامعه ای اجتناب ناپذیر است. این كودكان در اسلام مورد توجه بوده و بر ضرورت تعهد نسبت به آنان و امنیت از تجاوز به حقوقشان و ترغیب در جلب دوستی و اظهار لطف به آنان تاكید بسیار شده تا آنجا كه حضرت محمد (صَلى الله عَلیه وَ آله) فرموده اند :خَیرُ بَیتٍ فِى المُسلِمینَ بَیتٌ فیهِ یَتیمٌ یُحسَنُ إِلَیهِ وَشَرُّ بَیتٍ فِى المُسلِمینَ بَیتٌ فیهِ یَتیمٌ یُساءُ إِلَیهِ أَنَا وَكافِلُ الیَتیمِ فِى الجَنَّةِ هكَذا؛ بهترین خانه هاى مسلمانان خانه اى است كه در آن یتیمى باشد و به او نیكى كنند و بدترین خانه هاى مسلمانان خانه اى است كه در آن یتیمى باشد و با او بدى كنند، من و سرپرست یتیم در بهشت مانند دو انگشت همراهیم؛ و نیز می فرمایند: هر كس یتیمى را سرپرستى كند تا آن كه بى نیاز گردد، خداوند به سبب این كار بهشت را بر او واجب سازد، همچنان كه آتش دوزخ را بر خورنده مال یتیم واجب ساخته است؛ و همچنین در این باب امیرالمومنین على (عَلیه السَلام) بیان داشته اند: ما مِن مُؤمِنٍ و َلا مُؤمِنَةٍ یَضَعُ یَدَهُ عَلى رَسِ یَتیمٍ تَرَحُّما لَهُ إِلاّ كَتَبَ اللّه  لَهُ بِكُلِّ شَعرَةٍ مَرَّت یَدُهُ عَلَیها حَسَنَةً؛ هیچ مرد و زن مؤمنى نیست كه دست محبت بر سر یتیمى بگذارد، مگر این كه خداوند به اندازه هر تار مویى كه بر آن دست كشیده است ثوابى برایش بنویسد.

همچنین رسول اكرم (صَلى الله عَلیه وَ آله) روایت شده است که ایشان فرموده اند: أَتُحِبُّ أَن یَلینَ قَلبُكَ وَتُدرِكَ حاجَتَكَ؟ اِرحَمِ الیَتیمَ و َامسَح رَاسَهُ وَ أَطعِمهُ مِن طَعامِكَ یَلِن قَلبُكَ و َتُدرِك حاجَتَكَ؛ آیا دوست دارى نرمدل شوى و به خواسته ات برسى؟ به یتیم مهربانى كن و دست محبت بر سر او بكش و از غذایت به او بخوران، تا دلت نرم شود و به خواسته ات برسى؛ و نیز بیان داشته اند که: اِنَّ فِى الجَنَّةِ دارا یُقالُ لَها دارُ الفَرَحِ لایَدخُلُها اِلاّ مَن فَرَّحَ یَتامَى المُؤمِنینَ؛ در بهشت خانه اى هست كه آن را شادى سرا گویند و جز آنان كه یتیمان مؤمنان را شاد كرده اند وارد آن نمى شوند.

علاوه بر این ناراحتی كودكان یتیم چندان مهم است كه حضرت محمد (صَلّی الله عَلیه وَ آله) می فرمایند: هرگاه كودك یتیمی گریه كند اشكهای او در كف پر مهر و محبّت خداوند رحمان می ریزد و خدای تعالی می فرماید: چه كسی این یتیمی كه پدرش را از دست داده (و اكنون زیر خاك آرمیده) به گریه درآورده است؟ هر كس او را آرام كند بهشت از آن اوست (پاداش او بهشت است)؛ و در حدیثی دیگر فرموده اند: هنگامی كه كودك یتیم گریه می كند عرش خدا به لرزه در می آید. خداوند به فرشتگانش می فرماید: ای ملائكه من! چه كسی این یتیم را كه پدرش در خاك پنهان شده است به گریه درآورد؟ ملائكه می گویند: خدایا! تو آگاه تری. خداوند میفرماید: ای ملائكه من! شما را گواه می گیرم كه هر كس گریه او را خاموش و قلبش را خشنود كند من روز قیامت او را خشنود خواهم كرد.

  منبع: قدس آنلاین

منابع:

1-نهج الفصاحه:160، 329،470.

2-وسایل الشیعه ج21: 375.

3-بحارالأنوار، ج72: 4.

4-تفسیر فخررازی، ج 31: 220.

5-تفسیر مجمع البیان، ج 10: 606.

.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات