دعای فرج برترین110 - اقتصاد مقاومتی تنها راهكار مقابله با جنگ نفتی علیه ایران


به نظر می‌رسد امریكا و عربستان در اتحادی دو‌جانبه با استفاده از سلاح نفت به دنبال مقابله با مقاومت ملت ایران در مقابل زیاده‌خواهی هسته‌ای هستند.
مذاكرات وین و پیش از آن مذاكرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی در مسقط را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ مذاكرات 12 ساله مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران دانست.
در طول چند ماه گذشته سناریوهای متفاوتی درباره سرنوشت مذاكرات ایران و غرب از سوی منابع مختلف تحلیلی منتشر شده بود كه تمام آنها در یك نكته مشترك بود و آن هم تمایل ایالات متحده امریكا برای به نتیجه رسیدن مذاكرات است، اما در نهایت این مذاكرات پس از چندین هفته كش و قوس تمدید مذاكرات و موكول كردن توافق جامع به هفت ماه دیگر انجامید.
صرف نظر از تلاش كشورهایی همچون رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی برای به نتیجه نرسیدن مذاكرات، دلیل حصول چنین نتیجه‌ای و یك توقف چند ماهه تنها می‌تواند به نیت اصلی امریكایی‌ها از چنین وقفه‌ای مرتبط باشد.
  فشار بر ایران باید بیشتر شود
به طور حتم تحریم‌های چند لایه اقتصادی علیه ایران مهم‌ترین امتیازی است كه امریكا و غرب برای معامله در اختیار دارند و انتظار دارند كه بتوانند حداكثر امتیازات ممكن در مذاكرات را به دست بیاورند.
لغو یكجانبه تحریم‌ها در تمامی سطوح همچون تحریم‌های كنگره امریكا، شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تحریم‌های ناشی از فرمان‌های ریاست جمهوری نیز خواسته اصلی ایران در مذاكرات است.  پیش‌بینی مذاكره‌كنندگان امریكایی در پای میز مذاكره آن است كه با توجه به برآورد آنان از نیاز ایران به لغو تحریم‌ها به منظور بهبود شرایط اقتصادی می‌تواند امتیازات لازم را برای آنان به ارمغان آورد. با این حال گفت و گوهای وین و مسقط نشان داد كه ایران زیر بار شرایط مذاكره‌كنندگان امریكایی نخواهد رفت.  مقاومت غیرمنتظره ایران در دقیقه نود در حالی كه تیم مذاكره‌كننده امریكایی انتظار انعطاف‌های بی‌سابقه را از ایران داشت تنها به یك نتیجه ختم شد و آن هم این بود كه هنوز فشار كافی به ایرانی‌ها وارد نشده است، بنابر این مذاكرات هفت ماه دیگر تمدید شد.
  همدستی امریكا و عربستان در تحریم نفتی غیر‌مستقیم امریكا
ضربه زدن به اقتصاد ایران به منظور فشار هر چه بیشتر به حاكمیت تنها دلیل و فلسفه امریكا و غرب از فشارهای بی‌سابقه به ایران در حوزه اقتصادی به وسیله تحریم‌های نفتی بوده است.
با این حال تحریم بیشتر به منظور فشار بر ایران در شرایط فعلی به شدت سخت و حتی غیر‌ممكن است. به صفر رساندن صادرات نفتی ایران همان گونه كه مد نظر برخی قانون‌گذاران كنگره است، تنها با محاصره دریایی ایران امكان‌پذیر خواهد شد.
این كار تنها به یك تقابل نظامی همه‌جانبه تبدیل خواهد شد كه نه تنها توان نظامی ارتش امریكا تحمل آن را نخواهد داشت، بلكه عملاً اقتصاد لرزان امریكا را با بحرانی بی‌سابقه روبه رو می‌كند.
در این میان است كه عربستان سعودی متحد خاورمیانه‌ای امریكا به كمك این كشور شتافت تا این بار تحریمی دیگر بر ایران تحمیل كنند؛ تحریمی كه تنها هدفش ایران نیست، اما می‌توان به خوبی احساس كرد كه سوژه همكاری خوبی بین پادشاهی سعودی و ایالات متحده امریكا در حوزه نفت پدید آمده است.
سقوط قیمت نفت كه از دو ماه پیش در بازارهای جهانی حاصل شده است، تحلیل‌های مختلفی در محافل مرتبط با كارشناسان انرژی برانگیخته است.
در این میان عربستان مهم‌ترین متهمی است كه با تولید مازاد خود سبب سقوط قیمت نفت شده است. عربستان نیز مقابله با افزایش شیل نفت را دلیل پایین آوردن قیمت نفت عنوان می‌كند.
با این حال هیچ كس شكی ندارد كه نه صنعت شیل چنین توانایی دارد كه در میان‌مدت تبدیل به رقیبی برای نفت كشورهای عضو اوپك شود و نه تمایلی برای به زمین زدن چنین صنعت مهمی در غرب دارد.
  هدف؛ محاسبات راهبردی ایران
قیمت نفت اوپك هم اكنون در 60 دلار دور می‌زند و پیش‌بینی‌ها حاكی از این است كه ممكن است تا سطح 40 دلار پایین بیاید. با توجه به زمان‌بندی مذاكرات ایران و غرب طی هفت ماه آینده می‌توان پیش بینی كرد كه در همین مدت فشار نفتی بر اقتصاد ایران بیش از پیش افزایش یابد.
با توجه به اینكه نیاز ایران به نفت بشكه‌ای تا 70 دلار هدف اصلی بودجه‌ای در اقتصاد ایران است، بنابر‌این سقوط قیمت نفت به زیر 60 دلار می‌تواند باعث یك نگرانی همه‌جانبه در میان مقامات ایران شود.
امریكایی‌ها امیدوارند به این ترتیب با وارد آوردن این فشار سبب تغییرات محاسباتی چشمگیر در نزد مسئولان ایرانی شده و با نشان دادن چشم‌اندازی از سقوط تمام عیار در طول ماه‌های آینده نسبت به اخذ امتیازات حداكثری در جریان مذاكرات اقدام كنند.
  تنها راه مقابله اقتصاد مقاومتی است
میزان موفقیت این راهبرد تنها به قدرت و مدیریت دولت یازدهم در عرصه اقتصادی طی چند ماه آینده بستگی خواهد داشت. در صورتی كه دولت بتواند فشارهای وارده را در طول ماه‌های آینده به خوبی مدیریت كند، نه تنها مذاكره‌كنندگان به راحتی خواهند توانست از منافع ملت ایران دفاع كنند، بلكه در نقطه پایانی مذاكرات می‌توانند بیشترین امتیازات ممكن را اخذ كنند.
در نقطه مقابل اگر دولت در مقابل فشار مقطعی خود تنها به اقدامات ایذایی و ناگهانی روی آورد، تنها سبب خواهد شد كه امریكایی‌ها فقط و فقط در به دست آوردن امتیازات خود از طریق این امتیازات راسخ‌تر شوند.
واقعیت آن است كه در طول ماه‌های گذشته از طریق سخنان مقامات دولتی امیدواری‌های زیادی نسبت به حل مشكلات از طریق مذاكره ایجاد شده است و این امر آسیب‌پذیری كشور را در حوزه تحریم‌ها افزایش داده است.
در مقابل به نظر می‌رسد دولت باید با توجه به عیان شدن فشارهای غربی‌ها بر اساس این خوش‌بینی، تمركز خود را بر اقتصاد مقاومتی و بسط هر چه بیشتر آن در كشور بگذارد.
همان گونه كه مقام معظم رهبری نیز بارها تأكید كرده‌اند، تنها از طریق ساخت درونی است كه می‌توان بر چنین فشارهای چیره شد و دولت نیز به خصوص در سال آینده باید بر توسعه كشور از طریق اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی بودجه كشور به نفت متمركز باشد.
منبع: جوان آنلاین
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic