تبلیغات
دعای فرج برترین110 - اصلاح طلبان نیاز به یک دگردیسی در رفتار سیاسی واعتقادی خود دارند

  

 افتخارنیوز -سیاست روز: ثبت‌نام نامزدهای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی پایان یافت و اکنون زمان‌ بررسی نامزدها در هیئت اجرایی و ارائه...

ثبت‌نام نامزدهای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی پایان یافت و اکنون زمان‌ بررسی نامزدها در هیئت اجرایی و ارائه اطلاعات نامزدهای انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان برای تایید صلاحیت آنها براساس قانون است.
نامزدهای هر دو انتخابات که همزمان برگزار می‌شود، اکنون در انتظار رأی اعضای شورای نگهبان می‌مانند تا نتیجه رأی شورای نگهبان تکلیف آنها را برای نامزدی قطعی در انتخابات اسفندماه روشن کند.
شاید هر یک از نامزدهای انتخابات دلهره این مرحله را داشته باشند که نظر شورای نگهبان درباره آنها چه خواهد بود، اما براساس تمثیل معروف و مشهور «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است» برای آنهایی که مصداق این تمثیل هستند، نباید نگرانی و دلهره‌ای در دل آنها ایجاد كند.
رقابت سیاسی در ایران همواره میان دو طیف سیاسی برقرار بوده است، اصلاح‌طلبان و اصولگرایان.


اصولگرایان همیشه پایبندی خود را به آرمان‌های انقلاب و نظام اسلامی اثبات کرده‌اند و اگر هم در برخی مواقع تعدادی از نامزدهای آنها رد صلاحیت شده‌اند، بدون حاشیه‌سازی و جنجال، به قانون تمکین کرده‌اند و از آن تبعیت نموده‌اند. در تاریخ انتخابات جمهوری اسلامی ایران دیده نشده است که این طیف سیاسی بخواهد قانون را به چالش بکشد وبه بهانه رد صلاحیت فضای سیاسی کشور را آلوده سازد و در‌پی آن آشوب و اغتشاش به پا کند.
درون طیف سیاسی اصولگرایان اگر هم افرادی تندرو وجود داشته است، آنها هم در‌پی چنین اقداماتی نبوده و نیستند و تندروی‌های آنها براساس مخالفت با اقداماتی بوده است که نظام و انقلاب را به چالش کشانده و ایجاد فتنه کرده است. فتنه‌هایی که باعث شده هزینه‌های زیادی به نظام تحمیل کند. هر چند برخورد قانونی و منطقی با فتنه و فتنه‌گران بهترین راه برای مقابله با آنها است و می‌توان به دور از تندروی، براساس چارچوب قانون با آنها برخورد کرد و دیگر نیازی به تندروی هم نیست، چون تندروی باعث می‌شود طرف مقابل خود را مظلوم جلوه دهد و در پس این مظلوم‌نمایی هم به اهداف خود به ویژه هنگام انتخابات برسد.
تندروی وافراطی‌گری بی‌منطق و خارج از قانون از هر فرد و گروه سیاسی باشد مذموم است و نظام اسلامی هم هیچ‌گاه آن را تأیید نکرده است.
اما منطق و عقلانیت از سوی اصولگرایان بیشتر دیده شده است، به همین خاطر این طیف سیاسی توانسته اقبال عمومی را بیشتر جذب کند.
اما طیف اصلاح‌طلب کشور، کارنامه قابل قبولی در عرصه سیاسی نظام اسلامی از خود به جا نگذاشته و تنها با مرور گوشه‌ای از اقدامات و فعالیت‌های آنها در چند سال گذشته به ویژه در جریان فتنه ۷۸ و فتنه ۸۸ و البته دوران مجلس ششم می‌توان دریافت که آنها، از آرامش گریزانند و خواهان تنش‌ها و چالش‌های سیاسی در کشور هستند.
البته دور از انصاف است که همه آنها را در یك کفه ترازو قرار دهیم، در میان آنها بوده و هستند افرادی که از رفتارهای افراطی بیزار و مبرا هستند و حتی در مقابل همفکران افراطی خود ایستادگی کردند و اقدامات افراط‌گرایانه آنها را محکوم نمودند و پایبندی خود را به نظام اثبات كرده‌اند. حساب این گونه افراد و شخصیت‌ها از افراطیون طیف اصلاحات جداست به همین خاطر سابقه آنها هم، نگرانی برای بررسی صلاحیتشان ایجاد نخواهد کرد.
شورای نگهبان براساس قانون عمل می‌کند، قانونی که هر یک از نامزدها را به یک چشم می‌بیند و هیچ تبعیضی هم قائل نیست. بررسی صلاحیت نامزده‌های انتخاباتی از سوی شورای نگهبان مانعی بر سر راه هیچ فرد و گروه سیاسی نیست بلكه مصونیت برای آینده كشور است.


اگر برخی اصلاح‌طلبان نگران رد صلاحیت خود هستند، این نگرانی از هم‌اکنون ابزاری برای فشار و غبار‌آلود کردن فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات اسفندماه است. هر یک از نامزدهای اصلاح‌طلب که برای انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند، از وضعیت خود باخبر هستند، اگر یقین دارند که رد صلاحیت می‌شوند، هدفی پشت این ثبت‌نام وجود دارد.


از ماه‌ها پیش، طرح آنها برای انتخابات اسفندماه رونمایی شد، ثبت‌نام حداکثری از سوی اصلاح‌طلبان در دستور کار بود و با افزایش چشمگیر ثبت‌‌نام‌کنندگان انتخابات مجلس شورای اسلامی و حتی مجلس خبرگان، ثابت شد که آنها با این اقدام می‌خواهند هزینه رد صلاحیت خود را بالا ببرند.
اصلاح‌طلبان چرا تصور می‌کنند که در شرایط کنونی با توجه به تحولات داخلی از جمله توافق هسته‌‌ای و تحولات بیرونی مانند بحران‌های منطقه‌ای توان اداره کشور را براساس سیاست‌هایی که سابق بر این در کشور اعمال کرده‌اند، دارند؟


آن طور که دیده می‌شود، تغییری در تفکر و رفتار آن‌ها در حوزه سیاست داخلی و سیاست خارجی دیده نمی‌شود و اگر هم برخی مواقع رفتارهای کوچکی در راستای همراهی با سیاست‌ها و آرمان‌های انقلاب از آنها دیده می‌شود، هنگام دستیابی به قدرت، از آنها عدول خواهند کرد و باید در انتظار همان اقدامات و رفتارهایی باشیم که در مجلس ششم، دولت اصلاحات و فتنه ۷۸ و ۸۸ اتفاق افتاد.


اصلاح‌طلبان نیازمند یک دگردیسی، بازآفرینی و بازیافت جدی در رفتارهای سیاسی و اعتقادی خود هستند. این اتفاق به طور جدی هنوز در میان آنها نیفتاده است. اندک افراد منطقی و پایبند به آرمان‌های انقلاب و نظام باید در اندیشه تشکیل و تنظیم خود فارغ از افراطیونی باشند که همچنان در میان آنها جولان می‌دهند.


نشاط سیاسی همواره در میان مردم کشورمان وجود داشته است، اما این نشاط با سوء استفاده برخی مواجه شده، کشور در شرایط کنونی نیازمند استمرار امنیت، همراه با توسعه در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی است. برای این هدف نیازمند نامزدهایی هستیم که با تبعیت از قانون، شیفته خدمت باشند نه تشنه قدرت. اصلاح‌طلبان اكنون خود را وارد آزمونی سخت و دشوار نموده‌اند كه می‌تواند آینده سیاسی آنها را رقم بزند.این آینده سیاسی به رفتار آنها بستگی دارد.

 
طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها: اصلاح طلبان، دگردیسی، اعتقادی، سیاسی، انتخابات، شورای نگهبان، افتخارنیوز،
دنبالک ها: افتخارنیوز،

تاریخ : سه شنبه 8 دی 1394 | 09:54 ق.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.