تبلیغات
دعای فرج برترین110 - این همه شایعه ؟! هدف چیست ؟

 

شایعه پیامی است كه به طرز غیر رسمی (معمولاً دهان به دهان)منتقل می‌شود و به موضوعی مربوط می شود كه تحقیق در صحت و سقم آن مشكل است.  افتخارنیوز -کریم افتخاری:یکی از آسیب های اجتماعی در جامعه بخصوص  ایرانی بازار شایعه است . بطوریکه خوراک بسیاری از افراد شده است تا از این طریق بتوانند به اهداف خود برسند.


شایعه می تواند جنبه فردی و یا جمعی داشته باشد .هر دو برای رشد و تکامل هر جامعه ای خطر ناک و یکی از رذایل اخلاقی است  .افراد شایعه پراکن در فضاهای مختلف اقدام به صید طمعه خود می نمایند  . امروزه مهمترین بستر جهت شایعه در فضای می باشد . افراد شایعه پراکن دارای ابزارهای تبلیغاتی وسیع هستند .معمولا شایعه کردن راحت است اما مبارزه با شایعه پراکن ها راحت نیست .دروغ ، تهمت ،بزرگنمایی مسائل جزیی، وارد شدن در حریم خصوصی  افراد و شخصیتها مهمترین اهداف شایعه پراکن ها می باشد .

 متاسفانه تولید شایعه، بازنشر بی‌هدف و کورکورانه آن هم این روزها که به ایام انتخابات نزدیک می شویم  به معضلی در جامعه  تبدیل شده است.  در فضای مجازی اکثر  پایگاهها و سایت و ودر نهایت بنگاهای تولید ی خبر بدون توجه به پیامد خبری اقدام به بانشر وسیع آن در جامعه می نمایند  که نوع خبر می تواند پیامدهای جبران ناپذیریداشته باشد .

شایعه می تواند  دارای ابعاد سیاسی –اقتصادی –فرهنگی و اجتماعی باشد ومخاطب خاص خود را داشته باشد .پذرش آن بستگی به نوع مخاطب دارد .مثلا در خصوص شرایط اقتصادی تورم وگرانی  و رکود و اشتغال مهم هستند مثلا جوانی که تحصیل کرده است مستعد پذیرش شایعه در خصوص اوضاع اقتصادی و اشتغال است

انتخابات و شایعه پراکنی پیش از آن

متاسفانه بازار شایعات در فضای انتخا بات زیاد است ممکن است فردی از فردی دیگر متنفر باشد و افکار وی با آن فرد در تناقض باشد .در اولین اقدام تنفر خود را به انحاء مختلف نسبت به وی بیان می نماید .بدون هیچ منطق و دلیلی در خصوص وی هر چه بگویند می پذیرد اینگونه شایعات جنبه انتقام دارد .چون تصور وی در خصوص آن فرد منفی است بنابراین زمینه لازم در خصوص هر گونه شایعه را دارد .

 در فضای امروزی از شایعه در خصوص رد صلاحیت افراد تا تایید صلاحیت آنها وجود دارد .همین چندی پیش شایعه ای  ودروغی  بزرگ  جهت ترور شخصیت فردی به جهت  مدرک تحصیلی یکی از نامزدهای انتخاباتی که دارای  اقبال عمومی  فراوانی در افکار جامعه می باشد  توسط برخی از  رقیبان دهان به دهان شد تا با این ابزار بتوانند جلو موج مردمی  حامی  وی را بگیرند.بنابرین جهت ترور شخصیت  وی افراد  مغرض به هر ترفند و حیله ای دست می زنند .البته وقتی اقبال عمومی فردی زیاد باشد . رقیبان جهت تاثیر برافکار عمومی با زیر پا گذاشتن تمام مسائل اخلاقی اقدام به ترور شخصیت افراد می نمایند .متاسفانه برخی افراد نا آگاه  به قوانین در خصوص انتخابات هم تحت تاثیر قرار می گیرند . و افراد  قلیلی باور می کنند .

 همانطوریکه اشاره گردید ، دروغ /تهمت /افتراء ابزارهای لازم برای ترور شخصیت افراد است .هنوز مجاری قانونی  از جمله شورای نگهبان و هیئت های نظارت و اجرایی اقدام به بررسی  صلاحیت افراد  ننموده اند که بازار شایعات توجه مردم را به خود جلب کرده است . البته کسانی که دارای  اقبال عمومی در جامعه هستند بیشتر ترور شخصیت می شوند . هر گروهی جهت اینکه از قافله و در نهایت از رقیب عقب ننماند بازار را برای خود داغتر می نماید و حتی صدها مورد به شایع اضافه می نماید .حتی نقل قول اولی با نقل قول آخری را باهم مقایسه کنیم بسیار تفاوت دارد.بطوریه اگر به اولین شایعه پراکن کن بگویند دچار شگفتی می گردد .


توصیه میگردد جهت صحت وسقم خبری باید اول منبع  خبری به لحاظ رسمی و غیر رسمی  شناخت اگر از منابع رسمی مطمئن  باشد می توان به اصل خبر تکیه نمود .متاسفانه امروزی فضای مجازی چنان گسترده است که مردم در خصوص اخبار بارها به اشتباه فاحش می افتند .پس نمی توان در خصوص اخبار به همه نوع فضای مجازی تکیه نمود .


 برچسب: کریم افتخاری، شایعه ،دروغ ، جامعه ایرانی ، اسلامی ، افتخارنیوز ، انتخابات

 


طبقه بندی: سیاسی، فرهنگی، اجتماعی،

تاریخ : یکشنبه 13 دی 1394 | 02:58 ب.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.