دعای فرج برترین110 - شناخت ما نسبت به امام صادق علیه السلام
چقدر حضرت امام جعفر صادق  علیه السلام را می شناسیم
Image result for ‫امام صادق‬‎
دکتر علی دارابی×: امام جعفر_صادق (ع) از امام ششم شیعیان و موسس مذهب جعفری هستند. ایشان در ۳۱ سالگی به امامت نائل شدند و ۳۴ سال بعد، توسط منصور دوانیقی از خلفای دوران عباسی به شهادت رسیدند. امامی که بیش از ۴هزار شاگرد پرورش داده و کلاس های درس بسیار زیادی دائر کرده است. (الارشاد، ج ۲، ص ۱۸۰)

◼️ضمن تسلیت شهادت این امام همام، امروز را فرصت مغتنمی می دانم تا به بازشناسی راه و روش این امام بپردازیم و تلاش کنیم تا فاصله خود را از مرام ایشان کمتر کنیم و به قولی، زندگی و زیست خود را با رفتارها و منش ایشان تنظیم نماییم.


رواج مناظره و گفتگو: امام_صادق (ع) مباحثه و مناظره علمی را در نظر و عمل، باعث شکوفایی و موجب حیات علم و دانش می دانستند. ایشان مناظره را برای تفوق بر دیگری، روا نمی دانستند و تنها در جهت روشن شدن حقیقت آن را توصیه می کردند همانطور که علامه طباطبایی در المیزان (ج ۵ ص ۲۵۵) نوشته است که ۳۰۰ بار در قرآن، مردم به تفکر و تعقل فراخوانده شده اند، امام صادق نیز در راستای تفکر بیشتر، مناظره را صحیح می دانستند، نه خودخواهی و فخرفروشی به دیگران.

 تحمل مخالف و منتقد: ایشان با دشمن ترین دشمنان دین و مخالف ترین مخالفان اسلام نیز، گفتگوهای مفصلی داشتند. به هیچ وجه به خاطر داشتن تفکرات غلط، دیگران را از اطراف خود نمی راندند. کلاس های درس ایشان، خالی از تعصب‌ورزی های کور و محلی برای اندیشیدن بود. (ابن حجر الهیتمی، الصواعق المحرقة، ج۲، ص۵۸۶) شاگردان بسیاری از مذاهب دیگر حضور داشتند و آزادانه می توانستند در کلاس ها حاضر شوند. (رجال النجاشی، ص۱۲) مثل ابوحنیفه، مالک بن انس، سفیان ثوری، یحیی بن سعید انصاری، سفیان بن عیینه و... که از بزرگان اهل_سنت به شمار می روند.

سخنان مستدل و علمی: امام صادق (ع) مانند دیگر ائمه، بر اساس منطق با دیگران رو به رو می شد و صرفا بر این اساس که من نواده پیامبر هستم، سعی نمی کرد دیگران را مجاب کند و حرف خود را بر کرسی بنشاند. بارها و بارها ایشان ضمن آوردن استدلال های عقلی، در برابر حکام اموی و عباسی، دانشمندان بسیاری، مباحثه کردند و حقیقت را به آنها نشان دادند. (کشف الغمة، ج۲، ص۷۰۱) گفتگوهای عالمانه ایشان با ابن ابی العوجاء، عبدالله دیصانی، زندیق مصری و متکلم شامی وجود دارد.

 صبر و اندیشه سیاسی: آموزش دادن این دو عنصر و شناساندن زوایای گوناگون علم سیاست به شاگردان و پیروان خود، یکی دیگر از فعالیت های حضرت می باشد. ایشان به دلیل تحت فشار بودن شیعیان ، کمرنگ شدن تعالیم پیامبر و جلوگیری از تفرقه بین مسلمین، فشارهای حکومت را تحمل کرد و در برابر ایجاد قیام ها و جنگ های فرسایشی مقاومت کردند. (الامالی شیخ صدوق، ص۹۴) در این دوره، شیعیان را دعوت به صبر نموده و تعلیم اندیشه سیاسی صحیح را به آنان آغاز کرد. جریان شناسی دشمنان و دوستان اهل بیت، در دوره ای که بنی امیه، جای خود را به بنی_عباس می داد و عَلَم های بسیاری در جای جای جهان اسلام به پا می خواست، یکی از وجوه بارز امام صادق بود.

 تولید علم دینی: حضرت با پرورش شاگردان مومن و متعهد، آنان را برای فراگیری علوم روز مثل کیمیا و ستاره شناسی و... روانه بلاد دیگر می کرد و حتی از سرزمین های دوردست برای یادگیری نزد ایشان می آمدند. (تذکرة الحفاظ، ج۱، ص۱۶۶) اخلاق حسنه با شاگردان و رفتارهای صحیح ایشان در کلاس ها، علاوه بر اینکه شاگردان را در فضایی مساعد، رشد می داد، علاقه مندی آنها به تحصیل علم را بیشتر می کرد و زمینه‌ساز نوآوری و خلاقیت علمی در آنان می شد.

×معاون امور استانهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایرانطبقه بندی: اسلامی - مذهبی،
برچسب ها: حضرت امام جعفر صادق ْ سیره و روشْ امام شیعیان ْ علی دارابی ْ برترین110،

تاریخ : پنجشنبه 29 تیر 1396 | 04:01 ب.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic