تبلیغات
دعای فرج برترین110 - مطالب تیر 1396
چقدر حضرت امام جعفر صادق  علیه السلام را می شناسیم
Image result for ‫امام صادق‬‎
دکتر علی دارابی×: امام جعفر_صادق (ع) از امام ششم شیعیان و موسس مذهب جعفری هستند. ایشان در ۳۱ سالگی به امامت نائل شدند و ۳۴ سال بعد، توسط منصور دوانیقی از خلفای دوران عباسی به شهادت رسیدند. امامی که بیش از ۴هزار شاگرد پرورش داده و کلاس های درس بسیار زیادی دائر کرده است. (الارشاد، ج ۲، ص ۱۸۰)

◼️ضمن تسلیت شهادت این امام همام، امروز را فرصت مغتنمی می دانم تا به بازشناسی راه و روش این امام بپردازیم و تلاش کنیم تا فاصله خود را از مرام ایشان کمتر کنیم و به قولی، زندگی و زیست خود را با رفتارها و منش ایشان تنظیم نماییم.


رواج مناظره و گفتگو: امام_صادق (ع) مباحثه و مناظره علمی را در نظر و عمل، باعث شکوفایی و موجب حیات علم و دانش می دانستند. ایشان مناظره را برای تفوق بر دیگری، روا نمی دانستند و تنها در جهت روشن شدن حقیقت آن را توصیه می کردند همانطور که علامه طباطبایی در المیزان (ج ۵ ص ۲۵۵) نوشته است که ۳۰۰ بار در قرآن، مردم به تفکر و تعقل فراخوانده شده اند، امام صادق نیز در راستای تفکر بیشتر، مناظره را صحیح می دانستند، نه خودخواهی و فخرفروشی به دیگران.

 تحمل مخالف و منتقد: ایشان با دشمن ترین دشمنان دین و مخالف ترین مخالفان اسلام نیز، گفتگوهای مفصلی داشتند. به هیچ وجه به خاطر داشتن تفکرات غلط، دیگران را از اطراف خود نمی راندند. کلاس های درس ایشان، خالی از تعصب‌ورزی های کور و محلی برای اندیشیدن بود. (ابن حجر الهیتمی، الصواعق المحرقة، ج۲، ص۵۸۶) شاگردان بسیاری از مذاهب دیگر حضور داشتند و آزادانه می توانستند در کلاس ها حاضر شوند. (رجال النجاشی، ص۱۲) مثل ابوحنیفه، مالک بن انس، سفیان ثوری، یحیی بن سعید انصاری، سفیان بن عیینه و... که از بزرگان اهل_سنت به شمار می روند.

سخنان مستدل و علمی: امام صادق (ع) مانند دیگر ائمه، بر اساس منطق با دیگران رو به رو می شد و صرفا بر این اساس که من نواده پیامبر هستم، سعی نمی کرد دیگران را مجاب کند و حرف خود را بر کرسی بنشاند. بارها و بارها ایشان ضمن آوردن استدلال های عقلی، در برابر حکام اموی و عباسی، دانشمندان بسیاری، مباحثه کردند و حقیقت را به آنها نشان دادند. (کشف الغمة، ج۲، ص۷۰۱) گفتگوهای عالمانه ایشان با ابن ابی العوجاء، عبدالله دیصانی، زندیق مصری و متکلم شامی وجود دارد.

 صبر و اندیشه سیاسی: آموزش دادن این دو عنصر و شناساندن زوایای گوناگون علم سیاست به شاگردان و پیروان خود، یکی دیگر از فعالیت های حضرت می باشد. ایشان به دلیل تحت فشار بودن شیعیان ، کمرنگ شدن تعالیم پیامبر و جلوگیری از تفرقه بین مسلمین، فشارهای حکومت را تحمل کرد و در برابر ایجاد قیام ها و جنگ های فرسایشی مقاومت کردند. (الامالی شیخ صدوق، ص۹۴) در این دوره، شیعیان را دعوت به صبر نموده و تعلیم اندیشه سیاسی صحیح را به آنان آغاز کرد. جریان شناسی دشمنان و دوستان اهل بیت، در دوره ای که بنی امیه، جای خود را به بنی_عباس می داد و عَلَم های بسیاری در جای جای جهان اسلام به پا می خواست، یکی از وجوه بارز امام صادق بود.

 تولید علم دینی: حضرت با پرورش شاگردان مومن و متعهد، آنان را برای فراگیری علوم روز مثل کیمیا و ستاره شناسی و... روانه بلاد دیگر می کرد و حتی از سرزمین های دوردست برای یادگیری نزد ایشان می آمدند. (تذکرة الحفاظ، ج۱، ص۱۶۶) اخلاق حسنه با شاگردان و رفتارهای صحیح ایشان در کلاس ها، علاوه بر اینکه شاگردان را در فضایی مساعد، رشد می داد، علاقه مندی آنها به تحصیل علم را بیشتر می کرد و زمینه‌ساز نوآوری و خلاقیت علمی در آنان می شد.

×معاون امور استانهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایرانطبقه بندی: اسلامی - مذهبی،
برچسب ها: حضرت امام جعفر صادق ْ سیره و روشْ امام شیعیان ْ علی دارابی ْ برترین110،

تاریخ : پنجشنبه 29 تیر 1396 | 04:01 ب.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات

هنگام بالا رفتن آمپر آب چکار کنیم؟

نگاهی نو به فردای بهتر :اگر سیستم خنک کننده خودروی شما به درستی عمل نکند گرمای حاصل از احتراق موتور به درستی انتقال نمی یابد و باعث آسیب رسیدن به اجزای داخلی موتور می شود. برای پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب باید از سلامت کامل سیستم خنک کننده و داشتن مایع کافی در آن مطمئن شوید و هنگام رانندگی هر از چند گاهی چشمتان به آمپر دمای موتور باشد تا به محض اینکه دما اندکی از حد نرمال بالاتر رفت اقدامات لازم برای پیشگیری از جوش آوردن را اجرا کنید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که دمای نرمال کارکرد موتور در چه محدوده ای است؟ جواب این سوال با چک کردن عقربه آمپر آب هنگام روشن و خاموش شدن فن های رادیاتور در حالت دور کند مشخص می شود. برای پی بردن به این موضوع در حالی که موتور خودرویتان روشن است (کولر خاموش باشد) از خودرو پیاده شده و از قسمت جلو پنجره فن ها را تحت نظر داشته باشید. به محض اینکه فن ها شروع به چرخیدن کردند داخل کابین برگردید و موقعیت عقربه دمای آب را حفظ کنید. همچنین به محض اینکه فن ها خاموش شدند همین حرکت را تکرار کنید و موقعیت عقربه مذکور را به خاطر بسپارید. بنابراین محدوده بازی عقربه پشت آمپر بین دو حالت روشن و خاموش شدن فن ها محدوده دمایی کارکرد نرمال موتور خودروی شماست. البته این محدوده برای حالت عادی است و هنگام حرکت در سرپایینی ممکن است آمپر آب مقداری پایینتر از حد معمول باشد یا هنگام حرکت در سربالایی با کولر روشن اندکی بالاتر از نرمال باشد که مشکلی ایجاد نمی کند.

حال اگر در موقعیتی قرار گرفتید که آمپر آب در حالت عادی از مقدار مشخص شده هنگام روشن شدن فن بالاتر رفت و پس از مدتی به جای قبلی خود بر نگشت باید چه اقدامی کنیم تا جلوی بالا رفتن بیش از حد دمای آب گرفته شود؟

1 – خودرو را متوقف کرده و در کاپوت را بالا بزنید تا مقداری از گرمای اطراف موتور خارج شود. در چنین شرایطی به هیچ وجه در رادیاتور یا در مخزن انبساط را باز نکنید زیرا فشار سیستم بسیار بالاست و خطر سوختگی در اثر پاشیدن آب وجود دارد.

2 – سراغ فن ها رفته و کارکرد آنها را بررسی کنید اگر فن ها خاموش بودند دکمه کولر را بزنید تا دور تند فن ها وارد مدار شوند. اگر باز هم فن ها عمل نکردند مقداری آب روی پره های رادیاتور بریزید و پس از اینکه دما به حالت نرمال برگشت موتور را خاموش کنید و مشکل عدم کارکرد فن ها را برطرف کنید. (به هیچ وجه روی خود موتور آب نریزید زیرا دمای آن بسیار بالاست و باعث آسیب رسیدن به سرسیلندر و دیگر قطعات می شود) در خودروهای قدیمی که فن آنها مکانیکی است از سالم بودن تسمه پروانه مطمئن شوید زیرا پاره شدن آن باعث عدم چرخش پروانه و بالا رفتن دما می شود.

در خودروهایی که فن آنها مکانیکی و توسط موتور به گردش در می آید با گاز دادن در حالت جا و رساندن دور موتور به 2000 می توانید تا حدودی به کاهش دمای موتور کمک کنید. (به خصوص هنگامی که در ترافیک گیر کرده اید و امکان حرکت وجود ندارد)

خرابی سنسور دمای آب یا رله فنها از دیگر دلایل عمده مختل شدن کارکرد فن های الکتریکی می باشد.

3 – اگر فن ها در حال چرخش بودند ولی دمای موتور همچنان رو به افزایش بود احتمال کم بودن آب در سیستم وجود دارد. در این حالت موتور را خاموش کرده ولی هر چند ثانیه یکبار یک استارت کوچک (تک استارت) بزنید در حدی که موتور روشن نشود و فقط پیستون ها بالا پایین بروند. با این کار احتمال چسبیدن رینگ پیستون به دیواره سیلندر کاهش می یابد. پس از اینکه دما کاهش یافت در رادیاتور را باز کنید و در صورت کم بودن آب مقدار کسری آن را جبران کنید. سپس اگر نشتی در سیستم خنک کننده وجود دارد که باعث کمبود آب شده است آن را شناسایی کرده و رفع کنید. (فقط در مواقع اضطراری از آب شهر استفاده کنید و  تا حد امکان از مخلوط ضد یخ و آب مقطر استفاد کنید.)

4 – اگر فن ها در حال چرخش بودند و از عدم کمبود آب در سیستم نیز مطمئن بودید و حتی با ریختن آب روی رادیاتور باز هم دما پایین نیامد مشکل از چیست؟ در چنین شرایطی 3 حالت پیش می آید:ادامه مطلب

طبقه بندی: اقتصادی،

تاریخ : دوشنبه 19 تیر 1396 | 03:11 ب.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات
جاودان‌های بدون تبلیغ و رسانه
 

مصادره به مطلوب شخصیت‌های انقلابی و مردم‌پسند چیزی نیست که مربوط به سال‌ها و یا حتی دهه‌های اخیر بوده باشد اما با توجه به اینکه این روزها تلاش بیشتری برای مصادره جناحی این شخصیت‌ها صورت می‌گیرد بر آن شدیم تا ضمن اشاره به رفتارهای نامتعارفی که اکنون باب شده درباره چرایی این رفتار و البته هدف نهایی افرادی که از این حربه می‌خواهند بهره بگیرند بنویسیم، البته بدون توهین و تحقیر جناح خاصی و یا مصادره نرم شخصیت‌ها به نفع جریانی که احتمالا فکر می‌کنید ما از آن حمایت می‌کنیم.

چرا به فکر مصادره می‌افتند؟!
برای بررسی اینکه چرا مصادره مطلوب شخصیت‌ها رواج بیشتری در روزهای اخیر گرفته است ابتدا باید چرایی آن را یافت. اصلا چرا شخصیت‌های سیاسی و یا حتی سیاسی - مذهبی باید خودشان را به شخصیت‌های انقلابی و مورد تایید درگذشته تشبیه کنند؟! پاسخ به این پرسش‌ جواب‌های متفاوتی می‌تواند داشته باشد و هر کس برای این اقدام می‌تواند دلایل خاص خود را ارائه کند، اما شاید عمده‌ترین پاسخ‌ها موارد زیر باشد:
کسب مقبولیت: شاید یکی از نکات مهمی که برخی‌ها برای تشابه خود یا حتی فرد مورد نظرشان به شخصیت انقلابی و اسلامی دست می‌زنند، این باشد که خواهان مقبولیت عمومی بشوند.
کسب مشروعیت: دلیل نخست شاید ادامه تشابه شخصیت‌های مقبول کشور را مورد نقد قرار دهد و باعث شود که عده‌ای بگویند با وجود فرض نخست شخصیت‌های مقبول نظام نباید دست به شبیه‌سازی اخلاق و منویاتشان با اشخاص کاریزما بزنند، در حالی که اینطور نیست و بارها دیده‌ایم که شخصیت‌های معقول هم مورد مشابهت و مقایسه با آن کاریزماها قرار می‌گیرند، برای این عده باید گفت مقبولیت بی‌مشروعیت نمی‌تواند دوام داشته باشد بر همین اساس است که افراد مقبول برای اینکه شاید راهی برای اثبات مشروعیت خود به مردم نیافته‌اند تلاش می‌کنند که با مقایسه شخصیت خود و فرد مشروع درگذشته مشروعیت لازم را کسب کنند.
مورد تایید نظام قرار گرفتن: اما افراد مقبول و مشروع هم گاهی دست به مشابهت‌سازی زده و سعی در نمایش جلوه‌ای از رفتار افراد منتخب نظام و شباهت آن با اقدامات خودشان دارند، این قبیل افراد هم شاید برای گرفتن تایید مجدد از مردم و نشان دادن اینکه هنوز هم در مسیر انقلاب هستند و مورد تایید نظام‌اند دست به چنینی اقدامی می‌زنند.
همراه کردن افکار عمومی: اما عده‌ای هم هستند که هیچ‌یک از صفات بالا برایشان مهم نیست و فقط می‌خواهند افکار عمومی را با این مصادره مطلوب گوش به فرمان خود کرده و فرمان‌هایشان را در خلاف جهت و یا در انحرافی معنادار از انقلاب بیان کنند.
حال با توجه به اینکه اکثر قریب ‌به‌ اتفاق چرایی مشابهت‌سازی را متوجه شدیم به سراغ بحث بعدی یعنی چگونگی جا انداختن این شباهت‌های کذایی کشف شده می‌پردازیم. البته قبل از اینکه سراغ بحث بعدی برویم بهتر است قبل از اینکه به شخصیت‌ها بر بخورد بنویسیم که گاهی خود شخصیت‌ها در مقایسه آنها با افراد مقبول و مشروع درگذشته بی‌تقصیرند اما در استمرار این ماجرا نمی‌توانیم بپذیریم که تقصیری ندارند.


ادامه مطلب
تاریخ : شنبه 10 تیر 1396 | 10:40 ق.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات
Image result for ‫شهید بهشتی‬‎


 دکتر علی دارابی-آیت الله دکتر #سیدمحمد_حسینی_بهشتی از مفسرین، ایدئولوگ ها و تئوریسین های انقلاب اسلامی ایران بود. در حوزه مدیریت امثال شهید بهشتی، #رهبر معظم انقلاب و زنده یاد آیت الله #هاشمی_رفسنجانی چهره های درخشانی هستند که در عین اجتهاد، تئوریسین و صاحبنظر هستند، دارای سوابق مبارزاتی اند و با علوم جدید آشنایی وثیق داشته و در عین حال در عرصه مدیریت، کارآمد و دارای ایده های نویی داشته و دارند.

دکتر #بهشتی از جمله کسانی بود که دنیا را خوب می شناخت. سال ها در اروپا و به طور مشخص در آلمان مسئول فعالیت های دینی و تبلیغی بود و به چند زبان زنده دنیا سخن می گفت. نقش پررنگی برای هم نسلان و همسالان من ایفا می کرد که در دوره قبل از انقلاب کتاب های دینی و درسی را همراه با #شهید_باهنر و مرحوم #گلزاده_غفوری تدوین می کردند و از این طریق با نام و آثار شهید بهشتی آشنا شده بودیم.

بهشتی در کوران انقلاب و خصوصا در شکل گیری شورای انقلاب، نقش اساسی داشت و با پیروزی انقلاب، نقش بایسته ی او در مجلس خبرگان تدوین #قانون_اساسی بارز بود.

بهشتی مورد آماج کینه در مبارزه با جریان التقاط و به طور مشخص منافقین یا همان سازمان مجاهدین خلق بودند که در نهایت نیز توسط آنان در حادثه بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید؛ از طرف دیگر مورد کینه ی #سلطنت_طلبان و ضدانقلاب و استکبار جهانی بود.

رحمت خدای بزرگ بر همه شهیدان به خصوص شهید آیت الله دکتر سیدمحمد حسینی بهشتی و هفتاد و دو تن از شهدای حزب #جمهوری_اسلامی . "فردا" درباره نقش بی بدیل و اساسی این شهید گرانقدر در مدیریت و فعالیت های وی خواهم نوشت که در همین جا منتشر می کنم.طبقه بندی: سیاسی،
برچسب ها: شهید مظلوم ْ بهشتی ْ علی دارابی ْ برترین110،

تاریخ : چهارشنبه 7 تیر 1396 | 11:49 ب.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات

عید فطر ضیافتی است برای پایان این میهمانی
عید فطر پاداش افطارهای خالصانه و بجاست
عید فطر قبولی انفاقهای به قصد قربت است
عید فطر پایان نامه دوره ایثار و گذشت است

 عید بر شما مبارکتاریخ : دوشنبه 5 تیر 1396 | 01:42 ب.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.