دعای فرج برترین110 - مطالب مرداد 1396

امام خمینی (ره) فرهنگ را زیربنای انقلاب تعریف می کرد و کلید سعادت و شقاوت یک ملت را به فرهنگ آن کشور و مسئولانش مرتبط می دانست.
دکتر علی داربی - واقعیت این است که درباره فرهنگ، تعاریف، مفاهیم و معانی بسیار زیادی گفته شده است. در فرهنگ لغت، فرهنگ را مترادف با علم، دانش، ادب، معرفت، تعلیم و تربیت و آثار علمی و ادبی یک قوم یا یک ملت دانسته اند. (فرهنگ عمید. ص ۹۱۰)

یونسکو سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل متحد تعریف جامعی از فرهنگ دارد و آن را مشخص کننده ی خصوصیات یک جامعه یا انسان با ویژگی های روحی و رفتاری آن می داند. هنر، ادبیات، خصوصیات رفتار عمومی، ارزش های ملی، باورها و حقوق اساسی مورد قبول در هر جامعه، بخشی از فرهنگ است. در نهایت اینکه فرهنگ موجب موفقیت ها یا شکست ها برای جوامع بشری است و بر روی آینده هر جامعه و افراد آن، تاثیر بسزایی دارد.

 چرا با وجود اینکه انقلاب_اسلامی که در معنا و ذات فرهنگی است، اما فرهنگ در جامعه ما از جایگاه لازم برخوردار نیست⁉️


Image result for ‫علی دارابی‬‎

امام_خمینی (ره) فرهنگ را زیربنای انقلاب تعریف می کرد و کلید سعادت و شقاوت یک ملت را به فرهنگ آن کشور و مسئولانش مرتبط می دانست. در کتاب آینده پژوهی انقلاب اسلامی؛ بیم ها و امیدها به تفصیل در این رابطه صحبت کرده ام. در اینجا اگر بخواهیم راهکار و علاج آسیب های حوزه فرهنگ و جامعه ایران را بیان کنیم، عوامل و موضوعات زیر را باید مورد توجه قرار دهیم:

1- مبنای اداره کشور باید بر اساس عقلانیت و دانایی صورت گیرد و به معنای واقعی دوران شعارگرایی را خاتمه دهیم.
2- فرهنگ به معنای عام کلمه در نظام برنامه ریزی و تخصیص اعتبارات کشور باید در صدر بنشیند و آن چیزی که امروز موجب تاسف است، رقم کمتر از ۷% در بودجه کشور می باشد که سهم حوزه فرهنگ، هنر، ارتباطات و رسانه است. این یک فاجعه بزرگ است.
3- موازی کاری، تداخل و ناهماهنگی در حوزه فرهنگ وجود دارد. بیش از ۷۰ نهاد، انجمن، وزارتخانه، سازمان و دستگاه های مختلف دارای ردیف بودجه هستند که خیلی از این مراکز واقعا ناکارآمد و بی خاصیت هستند و لزوم بازنگری در آنها به طور جدی ملموس و محسوس است.
4- وقتی بر سر فرهنگ كشور این مصایب را به بار می آوریم، معلوم است شاهد سیاسى شدن جریان های فرهنگی و گسترش مکاتب فکری مثل سکولاریسم، لیبرالیسم، کمونیسم، جهان‌گرایی، فرقه گرایی در میان نسل جوان و دانشجویان باشیم که هرکدام از آنها در تلاش هستند تا مکتب فکری خود را مطرح کنند و در این میان، جوانان هستند كه درمیان بى هویتى، بى آرمانی و عدم جهان بینى روشن سرگردان می شوند و معلوم نیست چه نهاد یا مسئولى پاسخگوست؟
5- مرکزیتی برای هماهنگی و فرماندهی کار نیاز است. عملا شورای_عالی_انقلاب_فرهنگی نه تنها نتوانسته این موضوع را نمایندگی کند بلكه پوششى بر روى خیلى ازنارسایی ها شده است!
6- ما دیالوگ و تضارب_آرا در حوزه مسائل فرهنگی حقیقتا نداریم. مدارا و تساهل ما در این زمینه کم است و خصوصا صبر و تحمل مدیران پایین است در حالی که در این حوزه نیاز به جدال احسن و گفتگوی انتقادی داریم و تا انفتاح فضاى فرهنگى، سیاسى و اجتماعى در كشور صورت نگیرد، رابطه قدرت و دولت با مردم و بدنه اجتماعى، آمرانه و ازبالا به پایین و دستورى است. این یک معضل بزرگ و از ابرچالش هاى كشور است.
7- بحث نظریه_پردازی و تئوری سازی از یک سو و پذیرش عالمانه پیشرفت هاى علمى جهان و تعادل میان آنها یك وظیفه ضرورى دانشگاه و حوزه هاى علیمه است. با انكار غرب و دستاوردهاى آن كه نمی شود به نیازهاى علمى و فناورى كشورى پاسخ داد. نهادهاى متولى (حوزه و دانشگاه) تاكنون در این زمینه به وظیفه خود به درستى عمل نكرده اند و این هم از بى سامانى فرهنگ در این سرزمین و انقلاب فرهنگى است؟!
طبقه بندی: اجتماعی، اسلامی - مذهبی، فرهنگی،

تاریخ : چهارشنبه 18 مرداد 1396 | 06:27 ب.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات

Image result for ‫شهرداری‬‎

علی دارابی× -سخن اصلی ما با اعضای شوراهای شهر است که در سراسر کشور و خصوصا در کلان شهرها و علی الخصوصتهران منتخب شده اند.

 با انتخابات برگزار شده اکثریت قاطع شوراها در اختیار جریانی قرار گرفته که امروزه با نام‌هایی چون اصلاح‌طلب، اعتدالگرا و کارگزاران مرسوم است و علاوه بر این، اکثریت مجلس و قاطبه دولت نیز با آنان به صورت کامل همراه و هم‌فکر هستند. این اتفاق فرصت مغتنمی برای خدمت به مردم است. با این حال شورای-شهر در انتخاب شهردار تهران باید مواردی را در نظر بگیرد تا این فرصت از دست نرود.

1- بودجه و اعتبار شهرداری قریب به ۲۰هزار میلیارد تومان است که کمی کمتر از بودجه عمرانی کل کشور است و از نظر حوزه کار، به اندازه ۱۰ وزارتخانه است. بنابراین مدیری که برای شهرداری انتخاب می شود، باید فعال، کارآمد، پرانرژی، خوش‌فکر، جهادی و غیرسیاسی باشد.

2- نظارت لازم بر حُسن عملکرد شهردار صورت گیرد تا بتواند کارها را به درستی و سلامت پیش ببرد.

3- از کارهای خوب و خدمات انجام شده در طول دوران ۱۲ ساله شهرداری دکتر محمدباقر-قالیباف تقدیر کنند. این رسم و سنت خوبی است که خدمات دیگران را قدر بنهیم تا بعد ما نیز، دیگران همین کار را بکنند. در عین حال اگر نواقصی وجود دارد، بر رفع آنها اهتمام بورزیم.

4- دستگاه ها و مجموعه های شهرداری را نباید درگیر بحث های جناحی و باندی کنیم و از به کارگیری نیروهای سیاسی در این مجموعه شدیدا پرهیز نماییم. ٧٠٠ پست مدیریتى در مجموعه شهردارى تهران هست كه باید بر اساس شایسته سالارى، این مناصب توزیع شود. اینجا حوزه ای است که باید در فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و خدماتی خدمتگزار مردم باشد و این فرصتی است برای خدمت، نه کیسه دوختن.


×- دکتر علی دارابی مدرس دانشگاه -نویسنده وپژوهشگر-معاون امور استانهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایراندنبالک ها: علی دارابی،

تاریخ : سه شنبه 3 مرداد 1396 | 09:35 ب.ظ | نویسنده : کریم افتخاری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات